Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Масандра»: як убивають бренд

27 липня, 2006 - 00:00

На науково-виробниче аграрне об’єднання «Масандра» прибула комісія Мінагрополітики, яка повинна зробити поділ об’єднання на окремі сільськогосподарські та промислові підприємства. Він проводиться згідно з наказом міністра АПК Олександра Баранівського, який аргументує його доцільність, як пояснили журналістам у прес-службі, тим, що «реорганізація піднесе статус підприємства і захистить його від ліквідації». У Криму вважають, що не поділ, а саме цілісність підприємства, що є основою і гордістю українського виноробства, здатна захистити його від ліквідації, а поділ і є вже сама ліквідація. Так, генеральний директор підприємства Микола Бойко, який внаслідок реорганізації втрачає вплив на головний завод — а він замість відомого на весь світ бренду «Масандра» стає просто Ялтинським виноробним підприємством — сказав, що відстоюватиме свої права в суді. Голова парламенту Анатолій Гриценко заявив, що «дії в. о. міністра агрополітики Олександра Баранівського є незаконними, й ми підтримуватимемо Миколу Бойка». Кримські фахівці з виноробства здивовані такою ухвалою. Анатолій Капшук, який керував раніше аграрним сектором Криму в облвиконкомі, сказав, що «ніхто у світі не знає, що таке «Ялтинський винзавод», але всі знають, що таке «Масандра», й хіба можна вбити такий видатний бренд, який пройшов більш ніж сторічний шлях до світової популярності».

Новим директором головного підприємства колишньої «Масандри» міністр призначив Анатолія Польщикова, відомого в Криму керівника виноробної галузі. Близько восьми років він керував виноградною бригадою в радгоспі-заводі «Малорєченський», був начальником цеху на Севастопольському заводі шампанських вин, першим секретарем Судацького райкому Компартії, працював керівником у системі «Кримрадгоспвинпрому». Після завершення реформування завод марочних вин «Масандра» стане самостійною юридичною особою з окремими статутом, розрахунковим рахунком і печаткою.

Такими ж самостійними підприємствами стануть і дев’ять радгоспів-заводів, що входили до нього. У кримському Республіканському комітеті із земельних ресурсів уважають, що прагнення до реорганізації «Масандри» викликане інтересом Олександра Баранівського або людей, які стоять за його спиною, до південнобережної землі: площі під виноградниками продадуть й існуючі на них виноградники буде вирубано, а землю використано під будівництво приватних пансіонатів і котеджів. Так заявив голова Рескомзему Криму Микола Голубєв. Він підрахував, що землі «Масандри», які розтяглися південним узбережжям Криму майже на 100 кілометрів уздовж Чорного моря, загалом перевищують вартість «Криворіжсталі». Так, виноградники об’єднання сьогодні перебувають на площі понад 6 тисяч гектарів, вартість однієї сотки такої землі на ПБК становить 25 тисяч доларів. Отже, навіть неповна вартість землі, що входить у теперішні радгоспи-заводи об’єднання, на нинішньому чорному ринку перевищуватиме 5,5 мільярда доларів. Ось справжня мета реорганізації «Масандри», вважає Микола Голубєв. І оскільки ще колишнім президентом України об’єднанню присвоєно статус Національного і воно включене до списку підприємств, що не підлягають приватизації, а 31 травня Кабінет Міністрів відмовився ухвалити запропоновану МінАПК постанову про виключення його з цього списку, то задум полягає в тому, що після поділу в цьому списку формально залишиться лише однойменний головний завод, а радгоспи-заводи з їхньою «малоцінною» землею автоматично з нього виключаються і підлягатимуть приватизації, твердить Микола Голубєв. Він вважає, що колишні спроби приватизації привабливих земель «Масандри» не відбулися саме тому, що об’єднання було єдиним господарським комплексом, але нинішня реорганізація ліквідує це табу, й приватизація колишніх земель із виноградниками тепер неминуча.

Микита КАСЬЯНЕНКО, Сімферополь
Газета: 
Рубрика: