Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Майже в «десятці»

Футбольна команда українських безпритульних залишилася фаворитом на чемпіонаті світу
9 серпня, 2007 - 00:00
ФОТО НАДАНЕ ПРЕС-СЛУЖБОЮ ФМЛУ

Українська збірна досить вдало виступила на Чемпіонаті світу з вуличного футболу для безпритульних («Homeless World Cup»-2007), який проходив у Данії з 29 липня по 5 серпня. З-поміж 48 команд-учасників наші хлопці вибороли почесне 11 місце в загальному рейтингу і третю сходинку в кубку Копенгагена. У чемпіонаті взяли участь понад 500 учасників з усього світу (див. «День» №124 від 28 липня 2007 року). Загалом ідея проведення такого чемпіонату виникла у 2001 році в Кейптауні на Міжнародній конференції мережі вуличної преси. Редактор Австрійської вуличної газети Герайд Шмід та співзасновник видання «Гарячі новини Шотландії» за допомогою футболу вирішили об’єднати людей вулиці з усього світу. Україна бере участь в цій програмі вже четвертий рік поспіль. Наступного року наша збірна також планує виступати на Чемпіонаті світу з вуличного футболу для безпритульних, який проходитиме в Австралії.

Цьогорічний «Homeless World Cup» викликав великий резонанс у Копенгагені, про що свідчить присутність на ньому принца Данії Фредеріка, його сина принца Крістіана, а також всесвітньо відомого футболіста Еріка Кантона і судді світового рівня Кіма Мільтона Нільсена.

Однак не такий резонанс викликала участь нашої збірної у Чемпіонаті світу з вуличного футболу в Україні: деякий час організатори навіть не були остаточно впевнені чи поїдуть гравців «жовто-синьої» до Копенгагена. «Ми відправили понад 60 конвертів у різні державні інстанції з проханням підтримати нашу збірну, — згадав координатор національного проекту «Вуличний футбол» Олег Ваннік. — Однак ніхто не відгукнувся, включаючи керівництво одеського футболу, яке до того протягом трьох років нас підтримувало. Тому я дуже вдячний Форуму молодих лідерів України, який пішов нам на зустріч і став одним із ініціаторів проекту. У подальшому наша мета — об’єднати соціально відповідальні органи влади, а також представників бізнесу, щоб ті звернули увагу на проблему безпритульних в Україні».

За словами координатора благодійних програм Форуму молодих лідерів України, генерального партнера збірної України Людмили Логуш, гравці нашої команди загалом задоволені своїм виступом, адже їм вдалося перемогти минулорічних чемпіонів збірної Росії, а також Італії, Угорщини та інших сильних команд.

Дослідження ж свідчать, що, дійсно, після участі в «Homeless World Cup» молоді люди змінюються на краще. Зокрема, через рік після проведення чемпіонату в Единбурзі 94% учасників цього процесу отримали нову мотивацію для свого життя, а 77% — змінили своє життя назавжди. Зокрема, 23 річний гравець української збірної Олександр Молчанов поділився своєю історією нелегкого життя і як йому футбол допомагає змінитися: «Я завжди любив футбол, граю з п’яти років. Навіть мріяв стати професіоналом, але все склалося інакше. Через постійні сварки в сім’ї я пішов з дому, коли мені було 18. Жив, де доводилося: у друзів, у гуртожитку інституту, в наметі. А всі свої проблеми вирішував за допомогою наркотиків та алкоголю і в цьому я настільки перестарався, що від мене відвернулися навіть старі друзі. Я опинився на вулиці. І в якийсь момент я зрозумів, що якщо не зупинюся зараз, то вже не зупинюсь ніколи. Наразі моє першочергове завдання — повернутися до нормального життя і футбол мені в цьому дуже допомагає».

Згідно з регламентом чемпіонату, один футболіст може брати в ньому участь не більше двох разів. Як зазначив Олег Ваннік, це робиться для того, щоб якомога більше молодих людей змогли взяти участь у програмі. А те, що кількість учасників кожного року збільшується, то це факт. Наприклад, у порівнянні з першим чемпіонатом, в якому взяли участь лише 18 збірних, у 2008 році — організатори планують задіяти вже 60 країн-учасниць.

Анатолій БАБАК
Газета: 
Рубрика: