У п’ятницю, 27 липня, у Лондоні розпочалися ХХХ Олімпійські ігри. У них беруть участь 245 українських олімпійців, які змагатимуться у 28 видах спорту. За результатами перших трьох днів Олімпіади виступи наших спортсменів поки що залишають бажати кращого. Як повідомляє офіційний сайт Національного олімпійського комітету України, наша єдина спортивна гімнастка Наталія Кононенко не кваліфікувалася до жодного з п’яти фіналів; велогонщиця Альона Андрук під час підсумкової групової гонки не вклалася в ліміт часу, не потішили своїми виступами і представники настільного тенісу та дзюдоїсти. Загалом упродовж трьох днів ігор зусиллями спортсменки з Чернігова Олени Костевич (стрільба з пневматичного пістолета) Україна здобула поки що єдину — бронзову — медаль (на момент верстки номера. — Авт.).
Враховуючи рекордний успіх наших спортсменів чотири роки тому на Олімпіаді в Пекіні, де Україна виборола 27 медалей, серед яких 7 золотих, сьогодні українці очікують від олімпійської збірної щонайменше не гіршого результату. Згідно з дослідженням «Олімпіада й економіка 2012», підготовленим американським банком Goldman Sachs, українським олімпійцям пророкують 27 медалей і 10-е місце в загальному заліку. Трохи раніше Олімпійський комітет Австралії також передбачив Україні 13-у позицію та 19 медалей за підсумками Олімпіади.
Про перші враження від Олімпіади в Лондоні та стартові виступи наших спортсменів «День» у форматі бліц-інтерв’ю розмовляв із заслуженим майстром спорту з плавання, чемпіоном світу і Європи, срібним призером Олімпіади в Сіднеї Денисом СИЛАНТЬЄВИМ.
— Мені дуже сподобалася офіційна церемонія відкриття Олімпіади. Вразило використання сучасних технологій одночасно з випробуваними традиційними засобами. Також сподобалася процедура запалення вогню, думаю, що ніхто до останнього так і не вгадав, хто саме буде його запалювати. Щодо представлення української збірної, то вважаю, що учасникам ігор та глядачам запам’яталася гарна та стилізована форма наших спортсменів. Вона дійсно вражає. Інша справа, що медалі на Олімпіаді дають не за форму.
— Як ви оцінюєте старт українських спортсменів на Олімпіаді?
— Загалом початок Олімпійських ігор для українських спортсменів був, м’яко кажучи, не дуже вдалим. Від деяких наших олімпійців не тільки я, але й більшість співвітчизників очікували не просто хороших результатів, а, будемо відверто говорити, золотих медалей. Натомість вони виступили погано, а точніше — відверто розчарували. Маю на увазі передовсім виступи дзюдоїстів. Очевидно, що поганому виступу спортсменів є свої пояснення, але я просто констатую факти.
— За вашими прогнозами, скільки загалом медалей можуть здобути наші спортсмени?
— Я не можу говорити про всі представлені на іграх види спорту, але сподіваюся, що кінцевий результат буде не гіршим, ніж той, якого ми досягли в Пекіні, здивувавши увесь світ. Говорячи про спортсменів-плавців, я б на медалі не розраховував. На жаль, у нас дуже молода і недосвідчена збірна команда з плавання.
Попри те, що перший день для нас був не найбільш вдалим, на другий ми вже здобули бронзову медаль. Вірю, що ця тенденція тільки покращуватиметься: почавши лік медалей від бронзи, Україна обов’язково отримає срібло та золото. Маю надію, що золотих медалей буде більше.
Очікуючи кращих результатів, переконаний, що українцям потрібно сприйняти гідно той результат, якого досягнуть наші спортсмени. Головне — щоб ми зуміли адекватно оцінили виступ олімпійців та зробили відповідні висновки. А взагалі передбачення результатів на іграх — справа невдячна. Спортсмени дуже переймаються такими прогнозами, бо це призводить до величезного морального тиску. Коли тобі кажуть, що ти добре виступив на чемпіонаті Європи чи світу, тому обов’язково мусиш взяти золото, мовляв, на тебе розраховує вся країна, відчуваєш неймовірно великий тягар. Когось цей тягар відповідальності мобілізує, а інших — вганяє в ступор. Результати на Олімпіаді залежатимуть виключно від сили духу спортсменів, мотивації та настрою.
— У чому, на вашу думку, полягають причини перших невдалих виступів українських спортсменів на Олімпіаді?
— На жаль, спортсменам було дуже важко тренуватися в умовах відсутності в Україні належних тренувальних баз. І спортсмени, і тренери для кожної перемоги роблять усе, що від них залежить, але очевидно, що максимально викладатися мають і ті люди, які організовують підготовку до ігор. А цього немає. Сьогодні в Україні немає навіть елементарного — сучасних спортивних баз, на яких мають тренуватися олімпійці, зокрема, найгірші умови в легкоатлетів та плавців. Спочатку потрібно створити спортсменам сучасні умови для тренувань, а вже потім очікувати від них медалей. Насправді в Україні є хороші перспективні спортсмени, є прекрасні тренери високого рівня, але бракує фінансування. Для порівняння: в Росії гроші вкладають у спорт чималі, а кваліфікованих тренерів бракує.
Сподіваюсь, що, попри казус у посвідченнях спортсменів із назвою України регіоном Росії, Лондон не розчарує наших олімпійців та тренерів організацією змагань. Як і вся Україна, я бажаю нашим спортсменам тільки найкращих результатів!