У вівторок Міжнародний фонд «Відродження» представив гранти шести журналістським організаціям, які протягом року будуть здійснювати всеукраїнський проект захисту свободи слова в регіонах. Серед них: асоціація «Громадські ініціативи» з Кіровограду, «Центр медіаініціатив» з Черкас, «Медіа- Ліга» з Кременчуга, Асоціація професійних журналістів і рекламістів Житомирщини, Центр незалежних дослідників і журналістів Сімферополя, а також Чернігівський медіа-клуб. «Це один з перших випадків, коли ми захотіли підтримати групу саме громадських організацій, а особливо тих, хто працює у сфері медіа й відстежує стан свободи слова в Україні»,— сказала Оксана Волошенюк, менеджер програми засобів масової інформації фонду.
Координацією роботи учасників проекту на загальнонаціональному рівні будуть займатися представники Київського інституту масової інформації (ІМІ) — Надія Кемуларія і Андрій Сайчук, а також представник громадської організації «Хартія-4» Ігор Солдатенко, які вже мають досвід подібної роботи. Отримання грантів, насамперед, спричинить створення юридичних та інформаційних можливостей для захисту регіональних ЗМІ від порушення їх прав. Адже не секрет, що невеликі ЗМІ часом не можуть самостійно сплатити навіть послуги кваліфікованих адвокатів для захисту своїх прав в суді, в разі позовів до них, як показує практика, часто не обгрунтованих або із завищеною сумою необхідної компенсації.
Моніторинг випадків порушень прав регіональних ЗМІ, який буде здійснюватися організаціями, що отримали гранти, розроблений в ІМІ і передбачає три напрями. По-перше — оприлюднення фактів тиску на ЗМІ через звернення до влади, журналістських союзів, у міжнародні правозахисні організації. По-друге — правова освіта журналістів. І по-третє, запрошення до співпраці над проектом моніторинга висококваліфікованих юристів, які, в тому числі, зможуть здійснювати попередню експертизу авторських текстів, що допоможе журналістам уникнути юридично безграмотних моментів в своїх публікаціях. Подібний проект, на думку його організаторів, буде сприяти децентралізації зусиль із захисту свободи слова й дозволить охопити максимальну кількість регіональних ЗМІ. Цікаво, що на цей раз всі грантоотримувачі — це організації, які свого часу відчули на власному досвіді труднощі реалізації конституційного права на свободу слова. Зокрема, моніторинг Кіровоградської області буде здійснювати асоціація «Громадські ініціативи» під керівництвом Ніни Пташкиної, яка до останнього часу була головним редактором місцевої газети «Ведомости». Недавно газета припинила виходити у зв’язку із задовільним рішенням суду по завищеному судовому позову депутата А. Антоньєвої, про що детально писав «День». До речі, самі «Ведомости», як нам стало відомо, перереєстровані й на сьогоднішній день виходять під назвою «Ведомости Плюс».
«На нас давлять, — і ми намагаємося «давити» у відповідь: через формування громадської думки»,— визначив головну тактику проекту Ігор Солдатенко.