Європейський Союз не на жарт струрбований економічною та політичною ситуацією в Україні. У Брюсселя також є питання щодо надійності й безперебійності поставок російського газу в Європу через територію України. Разом з тим Євросоюз готовий допомогти Україні стабілізувати економічну ситуацію, подолати економічну кризу й посилити шанси України приєднатися до євроспільноти. Такий меседж намагалися донести безпосередньо українським лідерам, а також лідеру опозиції міністр закордонних справ ФРН Франк-Вальтер Штайнмаєр та міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський, які вчора побували з одноденним візитом в Україні. До спілкування з журналістами, серед яких було майже три десятки представників польських та німецьких ЗМІ, міністри вже провели переговори з президентом України Віктором Ющенко й лідером Партії регіонів Віктором Януковичем. Після цього у них заплановані зустрічі з головою Верховної Ради Володимиром Литвином, прем’єр-міністром Юлією Тимошенко й лідером «Фронту змін» Арсенієм Яценюком.
Глава зовнішньополітичного відомства Німеччини пояснив цей візит, який, до речі, планувався давно, стурбованістю тим, які наслідки матиме для майбутнього України економічна і політична криза в країні. За його словами, під час розмови з лідером української опозиції наголошувалось на тому, що в умовах кризи треба вживати особливі підходи. Німецький міністр вважає за доцільне українським політичним силам об’єднати зусилля для того, щоб Україна була готова й могла співпрацювати з міжнародними організаціями і, зокрема, з МВФ, щоб необхідні для подолання кризи кошти поступали в країну. Зі свого боку, наголосив міністр, Польща й Німеччина, які входять до наглядової ради МВФ, сприятимуть якомога швидшому надходженню цих коштів.
Штайнмаєр також сказав, що ще однією метою приїзду в Україну є намагання уникнути наступного півріччя кризи щодо постачання газу в Європу. Німецький міністр не виключає, що третій транш МВФ може бути наданий Україні, щоб вона забезпечила поставки газу. Зі свого боку Сікорський наголосив, що умовами надання чергового траншу є забезпечення прозорості виконання угод з постачання газу, щоб у разі виникнення спорів сторони могли звертатися до Міжнародного суду.
Схоже, що найближчим часом можна очікувати прогресу щодо забезпечення прозорості постачання російського газу. Як повідомив Штайнмаєр, під час переговорів з російським керівництвом минулого тижня йому вдалося домовитися про створення групи фахівців з ЄС, України та Росії для оцінки, обсягів заповнення українських газових сховищ, а також потреб у забезпеченні газом.
Слід відзначити, що німецький міністр доволі оптимістичний щодо можливостей української економіки. Він вважає не виправданими повідомлення російських ЗМІ про дефолт України та її не кредитоспроможність.
А щоб такий російський прогноз не справдився, українським політикам, мабуть, треба перестати сваритися, а шукати спільні підходи, щоб достойно вийти з кризи. Бо «як постелиш, так і виспишся», наголосив польський міністр.