16 квітня відбувся надзвичайний з’їзд депутатів усіх рівнів Донецької області від Партії регіонів. Причина термінової зустрічі — громадсько-політична ситуація в Україні. На зборах регіонали акцентували на необхідності збереження єдності країни, народний депутат, голова Донецької обласної організації ПР Микола Левченко взагалі зазначив, що «вийти Донбасу з України — все одно, що викинутися з вікна десятого поверху, якщо не влаштовують послуги ЖЕКу».
У резолюції з’їзду депутати наголосили, що «стабілізація ситуації в регіоні можлива тільки при бажанні центральних органів влади чути голос жителів Донбасу». Регіонали поставили питання «про внесення змін до Конституції України, де раз і назавжди буде закріплений за російською мовою статус другої державної і розділені повноваження між центром і регіонами». Також депутати вважають «неприпустимими і протизаконними спроби застосування Збройних сил та спеціальних підрозділів для придушення мирних акцій протесту в східних областях України» і наполягають на прийнятті закону про амністію протестувальників на сході. Радикальних учасників акцій у резолюції закликали «скласти зброю... і негайно звільнити захоплені адміністративні будівлі». Що означає таке рішення, прокоментував професор, голова Донецького осередку Всеукраїнської громадської організації «Українська асоціація європейських студій» Ігор ТОДОРОВ:
— Ухвалена резолюція доволі поміркована, бо озвучені питання децентралізації влади та статусу російської мови постали давно. Децентралізацію неможливо провести одномоментно, бо це потребує змін до Конституції, але в умовах ескалації на Сході, безумовно, варто робити кроки назустріч і вирішувати ці питання. Показово, що гасло багатьох акцій і окремих депутатів — «федералізація» — не міститься у цій резолюції. Це, на мій погляд, теж позитивно. Але чи спроможна колись правляча партія, найвпливовіша на Донбасі, припинити розростання конфлікту? Мені здається, що нинішня ескалація є покроковим виконанням плану Російської Федерації, і невідомо чи відвела Росія у ньому роль Партії регіонів.
Наразі для всіх патріотичних сил, незалежно від політичних забарвлень, потрібна якнайбільша консолідація. І, якщо Партія регіонів у резолюції виступила за єдність України, можливе об’єднання таких проукраїнських сил задля протистояння реалізації російського плану. Варто показувати власну силу: Україна не вирішить свої проблеми сама, але, щоб консолідований захист міг діяти рішучіше, нашій владі, у тому числі регіональній, необхідно довести своє бажання припинити конфлікт. Ніхто нікому не допомагатиме, якщо сама Україна нічого не робитиме.
Надзвичайний з’їзд Партії регіонів — певний месидж для більш-менш поміркованих жителів Донбасу, які не дуже сприймають київську владу, але хочуть миру у своєму краї. Регіонали намагаються довести принаймні нерадикальній частині протестувальників, що шлях, яким вони ідуть зараз, тупиковий. Мені здається, центральна влада теж готова йти на певні компроміси, бо на карті існування української держави взагалі. Але у мене великі питання щодо реальної спроможності влади вирішити кризу, бо всі ці кроки назустріч не вписуються у російський план, фактично, по ліквідації України.