Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Ми хочемо побачити конкретний план дій»

Захисники «Жовтня» провели акцію-перфоманс на захист улюбленого кінотеатру
13 листопада, 2014 - 10:35
«Ми хочемо побачити конкретний план дій»
КИЇВ.12 ЛИСТОПАДА 2014 р. / ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА / «День»

Учора громадські активісти та небайдужі кияни влаштували мітинг-перфоманс під стінами будинку Обласної київської адміністрації, куди зараз тимчасового перенесли засідання Київської міської ради. Громадські діячі вирішили ще раз привернути увагу до «Жовтня» у незвичайний спосіб. Якщо під час попередньої акції, яка відбулася 31 жовтня (фотозвіт представлено на сайті «Дня» www.day.kiev.ua), учасники заходу були одягнуті в речі жовтого кольору, то вчора вони розіграли імпровізоване знищення культурних пам’яток Києва, щоб продемонструвати міській владі, що підпал «Жовтня» — не одиничний випадок. Активісти створили макети будинків, які вже захоплено рейдерами, та кінотеатру «Жовтень». За задумом перфоманс розіграли два актори. Один із них був замовником знищення будівель і віддавав накази, а інший — виконавцем, який бейсбольною битою руйнував втрачені київською громадою об’єкти. Коли виконавець повинен був зруйнувати макет «Жовтня», його зупинили. Таким чином активісти хотіли показати, що цього разу здаватися не збираються.

Випадки рейдерських захоплень для Києва — не новина, скаржиться співорганізатор акції Сергій ЩЕЛКУНОВ: «Жовтень» — лише один із багатьох. Учора вночі була спроба захопити Kyiv Art Gallery, що розташована на Подолі, також нещодавно постраждала Софіївська, 23, — житловий будинок неподалік Майдану. Його підпалили і тепер гальмують відновлювальні роботи, а слідчого, який мав шукати винних у підпалі, відправили у відпустку на місяць. Така ж ситуація була й із Гостиним двором, і з Садибою Мурашка, й із будинком по вулиці Шовковичній. Загалом підпали — це знана практика для рейдерів, і зараз вона набула небачених розмірів».

Вимоги, які ставили активісти перед владою минулого разу, зокрема гарантування прозорого розслідування підпалу та відновлення кінотеатру в первинному вигляді, виявилися декларативними й не сприяли конкретним крокам. Тому зараз учасники акції вирішили підійти до проблеми більш предметно.

«По-перше, ми говоримо про те, що гроші від страхової компанії, коли вони надійдуть, необхідно спрямувати не в загальний бюджет міста Києва, а безпосередньо на реконструкцію кінотеатру. По-друге, ми хочемо побачити конкретний план дій щодо фінансування відновлення кінотеатру. Те, що ми отримали минулого разу, — це лише балачки, а ми хочемо конкретних кроків від міської влади. Також ми наполягаємо на створенні громадського культурного простору навколо кінотеатру. Окрім цього, плануємо розробити механізм, який би міг захистити культурні та історичні пам’ятки міста Києва від рейдерських захоплень», — говорить Сергій Щелкунов.

Сьогодні кінотеатр «Жовтень» далекий від відновлення та повноцінного функціонування. За словами директора ТОВ «Кіноман» Людмили Горделадзе, було проведено лише попередню оцінку збитків. Наступним етапом стане розбір завалів. Після нього буде можливість оцінити, що саме необхідно відновити в кінотеатрі, та в якому стані перебувають перекриття. Ремонтні роботи почнуться з березня, а на зиму будівлю планують законсервувати.

Олена БЕРЕЖНЮК, «День»
Газета: 
Рубрика: