Кабінет Міністрів України схвалив Законопроект «Про державний бюджет України на 2013 рік». Про це вчора повідомив міністр фінансів України Юрій Колобов. «Сьогодні на засіданні Кабінету Міністрів було затверджено проект закону про державний бюджет. Бюджет абсолютно реалістичний, всі фінансові показники оптимально збалансовані, нарощування надходжень до бюджету в першу чергу планується за рахунок зростання економіки», — заявив він на брифінгу після засідання уряду.
Зокрема, за словами Колобова, уряд має намір зменшити дефіцит державного бюджету 2013 року до 1,65% (у грошовому еквіваленті становить 27,8 мільярда гривень) валового внутрішнього продукту (ВВП) із 1,7% ВВП, закладеними у держбюджет-2012.
Показник інфляції 2013-го, як порахували в Кабміні, становитиме не більш ніж 5,9%. Це на 2% менше, аніж заплановано цього року (поточного року зберігається прогноз інфляції на рівні 7,9%).
За словами Колобова, номінальний ВВП 2013 року влада очікує на рівні 1,687 трильйона гривень. Уряд 2013 року очікує зростання ВВП на рівні 4,5% на рік. Нагадаємо, що в чинних офіційних прогнозах передбачається зростання ВВП України 2012 року, за оптимістичним сценарієм, 6,5%, за песимістичним — 3,9%. Однак незалежні експерти зауважують, що реальний показник зростання ВВП 2012-го значно нижчий. Мовляв, було б добре, якби ми на 2% вийшли. А реальний рівень перерозподілу ВВП у країні, як зауважують джерела «Дня», сьогодні сягає критичної позначки. «Без Пенсійного фонду — 32%», — зазначає джерело.
Натомість 2013 року уряд знову планує збільшити витрати на виплати компенсацій вкладникам Ощадбанку СРСР до восьми мільярдів гривень. Нагадаємо, поточного року, за інформацією Міністерства фінансів, на ці цілі планується виділити 6 мільярдів гривень.
Дуже цікавою є позиція влади й щодо курсу національної валюти 2013 року. Міністр фінансів зауважив, що не вбачає передумов для можливої девальвації курсу національної валюти щодо долара США, як поточного року, так і наступного. «Я не думаю, що наступного року або цього, як багато пророкують, будуть якісь суттєві коливання», — сказав він. Разом із тим, відповідаючи на запитання журналістів про те, який курс національної валюти щодо долара закладено в проект держбюджету на 2013 рік, затверджений на засіданні уряду 12 вересня, голова Мінфіну зазначив: «Ми курс долара, за великим рахунком, не закладали. Ми закладали і планували в проекті держбюджету макроекономічні прогнози зростання, які нам передало Міністерство економічного розвитку і торгівлі».
КОМЕНТАР
Володимир ЛАНОВИЙ, президент Центру ринкових реформ України, екс-міністр економіки:
— Вони вже третій рік не закладають курс гривні в бюджет. Нацбанк не надсилає своїх висновків, які вони щорічно направляли в бюджет, а Міністерство фінансів, киваючи на НБУ, жодних установок від себе не робить.
Найбільше я не підтримую закладений в урядовому проекті бюджету на 2013 рік показник зростання ВВП. Наша економіка сьогодні — в стані стагнації. Виробництво не зростає: ні промислове, ні аграрне, ні будівельна галузь, ні транспортна... Банки не кредитують реальної економіки. Вже другий рік жодних позичок суб’єкти господарювання не отримують.
Об’єктивних причин закладати зростання ВВП на рівні 4% і вище немає. Навпаки. Ми маємо затухаючу динаміку. 2010 року зростання ВВП становило 5%, 2011-го — 4%, цього року буде менш ніж 2 %.
Не зрозумілою є цінова позиція влади у бюджеті на 2013 рік. Все тримається у адміністративному «ручному» режимі. Не зрозуміло, розіжме влада «лещата» на ціни на житлово-комунальні послуги, транспортні послуги, енергоресурси, чи ні. Від цього залежить динаміка інфляції 2013 року.
Уряду потрібні додаткові аргументи, щоб втримати зростання цін на рівні 5,6% за рік. Просто так «затиснути» ціноутворення, кредити, і після цього звітувати, що ми подолали інфляцію... Нехай би вони розказали, які будуть 2013-го процентні ставки по кредитах. Адже зараз помітно, що вони мають стрімке зростання, а це говорить про поглиблення кризи.