Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Міф про кохання під ритми «Сиртакі»

5 липня Національна опера України запросить публіку на свою останню прем’єру сезону
3 липня, 2008 - 00:00
НА РЕПЕТИЦІЇ ДО СЬОМОГО ПОТУ ВІДТОЧУЮТЬСЯ ВСІ ДЕТАЛІ МАЙБУТНЬОГО БАЛЕТУ / ФОТО ОЛЕКСАНДРА ПУТРОВА

Нині в театрі закінчуються репетиції балету «Грек Зорба». Цю постановку на музику відомого грецького композитора Мікіса Теодоракіса здійснює італійський хореограф із російським корінням та іспанським ім’ям Лорка Мясін. Однойменний роман Нікоса Кзандзакіса, за мотивами якого поставлено балет, було написано 1943 р., і він зробив грецького письменника одним із найвидатніших письменників світу. На сторінках роману, дія якого відбувається на Кріті, автор звів представників двох протилежних героїв: рафінованого нащадка англійців-колонізаторів і бідного селянина Зорбу. Яскраві образи та драматичні перипетії сюжету надихнули режисера Міхаліса Какояніса на створення 1964 р. художнього фільму. Стрічка мала величезний глядацький успіх, а знаменита мелодія Мікіса Теодоракіса «Сиртакі» стала своєрідним символом Греції та її другим гімном.

Образ життєлюбного грека надихнув і Лорку Мясіна, сина видатного хореографа Леоніда Мясіна — танцівника й постановника знаменитих на початку ХХ сторіччя дягілевських «Російських сезонів» і їхнього керівника після смерті видатного антрепренера, який разом із Пабло Пікассо, Андре Массоном, Сержем Лифарем створив понад 70 балетів. Ім’я Лорка (Леонід Леонідович — за метрикою) виникло зі схиляння батька перед культурою Іспанії та дружби з полум’яним поетом Гарсіа Лоркою. Родина володіла островом недалеко від Італії, де проводила по декілька місяців за рік, так що змолоду Мясін- молодший вбирав у себе особливу атмосферу, яку й переніс на сцену через багато років.

Балет «Грек Зорба» народився 1988 р. в театрі «Арена ді Верона». Випадкова зустріч на тенісному корті в Римі з видатним танцівником Великого театру Володимиром Васильєвим послужила поштовхом у створенні вистави. Саме Васильєв став першим виконавцем партії Зорби, а «Сиртакі» став його візитівкою. Ця вистава ставилася в шістьох театрах різних країн, а парафраз на тему міфу про Діонісія став балетною філософською притчею, де гумор і сміх сусідствують зі смертю... Розробляючи лібрето, Лорка Мясін переніс місце дії його в якесь грецьке містечко, куди приїжджає американський турист Джон у надії взяти участь у старожитніх діонісійських містеріях. Тут герой зустріне місцеву дівчину Марину та покохає її, зіткнеться з ревнощами мстивого суперника; подружиться з вічним блукачем, сином природи. Саме Зорба навчить його місцевих традицій, розкриє душу танцю...

В основному постановку балету на київській сцені здійснює асистентка Мясіна — Анна Кшишков (балерина і педагог із Польщі). Диригент — Олексій Баклан. Музика балету незвичайна, майже весь час дії бере участь хор (хормейстер Богдан Пліш, а вокальну партію виконує співачка Олена Біхунова), додаючи драматизму виставі. В оркестрі грають екзотичні бузуки. Головні партії репетирують танцівники: Максим Мотков і Максим Чепік (Зорба), Олена Філіп’єва і Наталя Мацак (Марина), Андрій Гура, Денис Недак, Костянтин Пожарницький (Джон), Ганна Дрош, Тетяна Голякова і Тетяна Андреєва (Гортензія).

Лариса ТАРАСЕНКО
Газета: 
Рубрика: