Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Мiфотворчiсть на енергоринку

29 квітня, 2000 - 00:00

Кабінет Міністрів України доопрацював постанову «Про вдосконалення відносин між суб’єктами ринку електричної енергії в Україні» з урахуванням зауважень Всесвітнього банку, заявила в четвер віце-прем’єр-міністр Юлія Тимошенко.

«У нас немає різних поглядів із Всесвітнім банком на створення прозорих, немонопольних, ринкових умов на ринку електроенергії, і стратегічні інвестори — це головне, що сьогодні хвилює і ВБ, і Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР) та інші світові організації», — сказала віце-прем’єр і запевнила, що іноземні інвестори згодні брати участь у приватизації енергооб’єктів, а також підтримують реформи енергоринку.

Тим часом, як випливає з повідомлення агентства Інтерфакс-Україна, Всесвітній банк не підтримує проекту реформування ринку електроенергії в Україні. До такого висновку його експерти прийшли після ретельного аналізу вищеназваного проекту постанови Кабінету Міністрів. Експерти вважають, що цей документ створює, по суті, умови для «ренаціоналізації» приватизованих електричних компаній, тобто повернення їх знову до складу Міністерства палива та енергетики на невизначений період. Вони зазначають, що Всесвітній банк не може підтримувати будь-яких змін, які позбавляють власника ліцензії права збирати платежі за електроенергію, і тому не підтримує створення регіональних розрахункових центрів (РРЦ), наділених функцією збору цих надходжень. Всесвітнім банком висловлено понад 15 критичних зауважень щодо тих пунктів проекту реформування ринку електроенергії в Україні, які унеможливлюють його успішне реформування.

Водночас приватизовані обленерго (Полтавське, Сумське, Прикарпатське, Львівське та Чернігівське), над якими нависла загроза націоналізації, вважають, що саме дії держави й уряду стали причиною всіх тих недоліків, у яких їх тепер звинувачують. У листі прем’єр-міністрові Віктору Ющенку вони зазначають, що «обленерго фактично є заручниками ситуації, а держава, яка є одним із найбільших боржників за використання енергоносіїв (380 млн. із 554 млн. грн. на 1.04.2000 р.), вдає, що така ситуація для них нова і вимагає 100 % розрахунків із бюджетом та НЕК «Укренерго».

Особливий неспокій енергетичних інвесторів зумовлюється прийнятими останнім часом рішеннями державних органів про ініціювання процедури банкрутства приватизованих обленерго. Вони вважають, що нелогічно звинувачувати приватизовані обленерго у низькому рівні оплати за електроенергію тоді, як головними боржниками за електроенергію є бюджетні установи та підприємства, що знаходяться у сфері державного управління, а органами державної влади не реалізовуються реальні кроки з нормалізації їх розрахунків. Щоб підвищити рівень розрахунків за отриману електроенергію з НЕК «Укренерго», приватизовані обласні енергопостачальні компанії роблять все можливе. За станом на 01.04.2000 р. борги п’яти обленерго перед енергоринком становили 224,4 млн. грн., тобто знизилися на 30,6 % до рівня початку 1999 року. А заборгованість інших енергопостачальних організацій перед НЕК «Укренерго» за цей же період збільшилася на 96,6 % і досягла 8,8 млрд. грн.

Однак віце-прем’єра з ПЕК це не переконує. За її словами, викладеними агентством УНІАН, уряд не зважатиме на дії приватизованих обленерго і обов’язково подолає цей опір.

Переконаності Юлії Володимирівни можна позаздрити. Раніше вона заявляла, що поставлена на свій пост Президентом (хоч Л.Кучма неодноразово наголошував, що він віддав карт-бланш на кадрові призначення Ющенкові). І учора також спробувала стати за його спиною: «Поки ми маємо спільну позицію з Президентом країни щодо подолання корупції у паливно-енергетичному комплексі, я вважаю, що буду захищена на своїй посаді від того бруду, який мене оточує».

Ця фраза, як кажуть дипломати, може викликати непорозумiння. Адже саме з вуст Президента Леоніда Кучми країна днями дізналася про борги перед бюджетом відомої всiм корпорації ЄЕСУ, якою донедавна керувала Ю.Тимошенко. Навіть більше, на розширеному засіданні Кабміну Президент порадив прем’єрові розібратися, чи потрібна в уряді посада віце-прем’єра з питань ПЕК.

ДО РЕЧI

Коли у державі здійснюються революційні економічні перетворення, необхідно, щоб хтось займався економічними реформами й економікою взагалі — так прокоментував глава адміністрації Президента України Володимир ЛИТВИН рекомендацію глави держави Леоніда Кучми про ліквідацію посади віце-прем’єра з питань паливно-енергетичного комплексу. За словами В.Литвина, коли Президент прийняв пропозицію прем’єр-міністра Віктора Ющенка про введення в уряд цієї посади, то мав на увазі, що хтось із віце- прем’єрів займатиметься економікою і реформами взагалі, а насправді виявилося, що цим ніхто не займається. Як зазначив глава адміністрації Президента, оскільки в Україні згідно з Конституцією не може бути більше чотирьох віце-прем’єрів, необхідні маневри, у тому числі і кадрові, яких «не треба боятися». Можливо, на якийсь певний період треба сконцентрувати зусилля, вирішити проблему і потім перерозподілити обов’язки, вважає В.Литвин. Кожне розв’язання конкретної проблеми, очевидно, вимагає якоїсь певної людини. За словами В.Литвина, це його особисте бачення даної проблеми, інформує УНІАН.

Віталій КНЯЖАНСЬКИЙ, Юлія ШАЙДА, «День»
Газета: 
Рубрика: