Завтра Кабінет Міністрів за особистою участю Президента Леоніда Кучми має розглянути питання, пов’язані з роботою паливно-енергетичного комплексу. Це буде своєрідним звітом Юлії Тимошенко — віце-прем’єра, відповідального за цю складну ділянку роботи, і її спробою утвердитися на своїй посаді, попри неодноразові докори Президента.
— Юлія Володимирівна знову хоче перерозподіляти, — сказала «Дню» президент Асоціації незалежних постачальників електроенергії України Олена Золотарьова. — Реформувати енергоринок сьогодні можна лише у напрямку створення там кращого інвестиційного клімату для технічного переозброєння галузі. Іншого шляху немає. Проте вчорашнє ставлення уряду до незалежних постачальників електроенергії (інвесторів у паливну галузь) і сьогоднішнє його ставлення до обленерго (інвесторів в електричні мережі) — це по суті антиринкові підходи, продовження адміністративних заходів. А у нас немає програми енергозбереження, власники електроенергії не мають можливості відключати неплатників — цими речами треба займатися.
Сама Ю.Тимошенко готується представити Кабміну і Президентові результат проведеного нею експерименту з прямих взаєморозрахунків між генеруючим підприємством (НАЕК «Енергоатом») і промисловими споживачами, яким до 20 квітня надавалася можливість за пільговими тарифами повернути «Енергоатому» старі борги, сплатити поточне і навіть майбутнє постачання електроенергії. Не виключено, що саме підсумки цього обмеженого експерименту і вирішать долю віце-прем’єра, по суті усунутого від керівництва іншими галузями паливно- енергетичного комплексу з огляду на радикальні пропозиції, у яких багато її критиків вбачають небезкорисливу спробу розправитися з приватизованими, та й державними обленерго.
До речі, напередодні завтрашнього засідання Кабміну в уряді стався гучний скандал. Підготовлений раніше під керівництвом віце-прем’єра Юлії Тимошенко і доопрацьовуваний проект постанови було, як вважає джерело, близьке до прес-служби віце-прем’єра, підмінено іншим, у якому нібито заохочуються сурогатні види розрахунків, бартерні схеми, взаємозаліки тощо.
Однак вирішальним для «справи Тимошенко», все ж, мабуть, слід вважати 17 квітня, коли до Києва з Лондона прибув новообраний президент Росії Володимир Путін. Супроводжуючий свого прагматичного патрона голова російського «Газпрому» Рем Вяхірєв напередодні знову виступив зі звинуваченнями і погрозами на адресу України. Здається, саме його слово гратиме роль тієї останньої гирьки, яка схилить президентські терези до остаточного рішення «за» чи «проти» Ю.Тимошенко.
ДО РЕЧІ
Коментуючи інформацію, яка з’явилася у деяких ЗМІ про те, що на засіданні Кабінету Міністрів 19 квітня планується зняти з посади віце-прем’єр- міністра Юлію Тимошенко, Л.Кучма підкреслив: «Я не прихильник, аби Президент ухвалював на засіданні уряду конкретні рішення про ті чи інші кадрові зміни».