Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Мiсцеві» політтехнології?

30 листопада, 2004 - 00:00
ФОТО РЕЙТЕР

Сепаратизм, «південно-східна республіка»... Регіональний розрив загрожує вирватися за рамки політтехнологій.

ЛЬВІВ

Усі люди доброї волі стали авторами «Книги миру», написання якої зініціювали Молодіжна комісія Львівської архієпархії УГКЦ, Центр мирянського лідерства при Українському католицькому університеті та Центр підтримки «Кесон». Біля фігури Богородиці на проспекті Свободи кожен бажаючий міг записати свої громадські наміри, надії та помолитися за мир в Україні. А вночі в каплиці Українського католицького університету відбулася молитва за прохання львів’ян, занотовані в книзі та скеровані на укріплення миру та благополуччя в Україні.

Наступна акція, що розпочинається у Львові з ініціативи Українського католицького університету, має назву — «Напиши листа до військовослужбовців». Це прохання написати послання солдатам, що служать у Збройних Силах України, з надією, що не проллється й крапля крові на Україні. Всі ці листи потім передадуть до «рук, які покликані захищати свою землю та народ» у Києві молодими людьми, які беруть участь у акціях непокори на майдані Незалежності.

А вчора на площі біля Львівського оперного театру відбувся велелюдний молебен за те, щоб рішення, яке ухвалить Верховний Суд було чесним та справедливим. Загалом центральні вулиці Львова останніми днями налаштованi конструктивно. Попри мітинги в підтримку Віктора Ющенка відбулася толока — молоді люди прибирали центральну частину міста, повідомляє Ірина ЄГОРОВА.

ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ

Віддавши 74,75 відсотка голосів за Віктора Ющенка, місто воліє відстояти своє волевиявлення. Показує відданість лідерові опозиції відповідною символікою, велелюдними мітингами на головному майдані міста. Зустрічаючи своїх представників із Києва, відправляє зміну. На майдані — польова кухня, намети, повідомляє Михайло ВАСИЛЕВСЬКИЙ.

Особливість поточного моменту полягає у тому, що Хмельницький — місто речових ринків. Зайняті зразковим торговельним обслуговуванням трудящих, занепокоєні тим, що за містом росте-виростає антагоніст оцим ринкам — торговельно-сервісний комплекс. Сподіваються, що прийде до влади Віктор Ющенко, збереже статус-кво. Тому на чай для учасників акцій збирають у торгівельних рядах.

Переломним моментом у настроях мас стали рішення міської ради, а відтак — обласної: «Вимагати від ЦВК скасування результатів виборів на всіх виборчих дільницях, де є порушення...»; депутати міськради виявили одностайність. Усі — «за», крім Валерія Кольгофера, зятя губернатора Віктора Коцемира. Він «утримався».

А сам губернатор на останній нараді голів райдержадміністрацій і начальників обласних управлінь закликав поважати вибір кожного і головне — забезпечувати нормальну життєдіяльність. Заступник губернатора Іван Гладуняк самотньо ходить коридорами головної будівлі краю у кашне помаранчевого кольору. Показує приклад усім представникам місцевої виконавчої влади. Одначе ті поки що вичікують, думають-гадають, чим і коли це все закінчиться. З майдану до кабінетів облдержадміністрації перманентно долинають «геть», «ганьба»...

З’їзд у Сєверодонецьку не залишився поза увагою Хмельниччини. Думки різняться. Але спільні в одному — Україна єдина. Так, кандидат історичних наук, Сергій БІЛОШИЦЬКИЙ вважає, що процеси, зініційовані місцевими політичними елітами, спрямовані на використання менталітету нації. Процеси, створені політтехнологами, — штучні й спрямовані на збереження або взяття влади.

ОДЕСА

У суботу в Одесі учасники мітингу різко розкритикували резолюцію мітингу прихильників Віктора Януковича, які в п’ятницю зажадали оголошення Одеси й області вільною, самокерованою територією, на якій діють розпорядження органів місцевого самоврядування, так званий Новоросійський край як вільно керована територія, повідомляє Інтерфакс-Україна.

Прихильники В. Ющенка зажадали порушити кримінальну справу проти глави Одеської міської державної адміністрації, члена політради Партії регіонів Руслана Боделана, який, на думку учасників акції, «не в змозі зупинити підбурювання із порушення територіальної цілісності України».

З учасниками мітингу на підтримку В. Ющенка зустрівся глава Одеської обласної адміністрації Сергій Гриневецький. Він заявив, що на території Одеського регіону діятимуть Конституція України та закони України. Крім того, С. Гриневецький наголосив, що «не допустить жодних практичних дій зі створення владних структур, не передбачених чинним законодавством».

ДНІПРОПЕТРОВСЬК

Губернатор Дніпропетровщини Володимир Яцуба виступає проти створення автономії південно-східних областей України. Про це він заявив на прес-конференції, що відбулася після наради депутатів обласної ради, де обговорювалося це питання. На думку дніпропетровського губернатора, спроби створення автономії південно-східних областей завдадуть «непоправної шкоди державності і призведуть до непередбачуваних наслідків». «Подібні приклади, — сказав В. Яцуба, — ми вже бачили в сусідніх країнах. А тому, поки я перебуваю на своїй посаді, таке рішення підтримувати не буду».

Глава Дніпропетровської облдержадміністрації заявляє, що має намір діяти тільки в рамках чинної Конституції України. Він негативно ставиться до створення додаткових структур управління — наприклад облвиконкому чи до поєднання посад голів облдержадміністрації та облради. Не схвалює В. Яцуба і пропозицій, які прозвучали з інших областей південного сходу, не відраховувати Києву податки, оскільки все це, за його словами, «може закінчитися бідою».

Незважаючи на зайняту позицію, дніпропетровська делегація на чолі з головою облради Г. Булавкою і губернатором В. Яцубою минулої неділі взяла участь у з’їзді представників рад південного сходу України, який проходив у Сєверодонецьку. Щоправда, ніхто з членів делегації на з’їзді не виступав, оскільки ще в Дніпропетровську депутати облради вирішили тільки ознайомитися з позицією інших областей.

Крім того, думка самих жителів Дніпропетровщини, схоже, розкололася. Прихильники В. Ющенка, який набрав у другому турі всього лише 29% голосів, намагалися перешкодити нараді депутатів облради, заблокувавши вхід до будівлі. Вони всерйоз побоюються, що Дніпропетровщина може приєднатися до південно-східної автономії, підтримавши ініціативи Харківської, Луганської та Донецької місцевих влад. Проти ідеї автономії виступили учасники наради бізнесменів Дніпропетровська, яку скликали члени обласного Комітету національного порятунку на чолі з народним депутатом України Валерієм Мартиновським. Підприємці погрожують приєднатися до всеукраїнського політичного страйку, оголошеного В. Ющенком, і зупинити роботу банків, магазинів та численних комерційних фірм.

Тим часом прихильники В. Януковича, якого на виборах підтримало понад 63 % виборців області, на десятитисячному мітингу в неділю заявили про збір підписів за проведення місцевого референдуму з питання створення південно-східної автономії. Як повідомила заступник голови обласної організації Партії регіонів Тетяна Мороз, за два дні вдалося зібрати 59 тисяч підписів дніпропетровців, повідомляє Вадим РИЖКОВ.

ЖИТОМИР

Наприкінці минулого тижня до протесних виступів житомирян, які продовжували безстроковий мітинг на майдані Рад, приєдналися ще ряд підприємств міста. Зокрема, у п’ятницю про підтримку страйку заявили працівники ЗАТ «Ласощі» (провідний виробник кондитерських виробів в регіоні), ЗАТ «Україна» (найбільший в Україні виробник панчішних виробів), фірми «Рейнфорд» (колишній міськмолзавод), низка інших комерційних структур. Колони представників цих колективів пройшли до місця мітингу з гаслами на підтримку демократії і чесних виборів і приєдналися до його учасників, число яких знову досягло кількох десятків тисяч. Деякі з підприємців оголосили про 10-відсоткову знижку на товари для всіх, хто носить помаранчеву символіку. Водночас на Соборному майдані пройшов мітинг, у якому взяло участь кілька тисяч чоловік, що заявили про підтримку Віктора Януковича. Голова облдержадміністрації Сергій Рижук у своєму виступі по обласному телебаченню сказав, що не заперечує право мешканців області на мирне висловлення своєї позиції, однак наголосив, що він проти того, щоб, за його словами, «чіпали економіку». Міський голова Житомира Георгій Буравков, який висловився за те, що потрібно провести повторне голосування для визначення волевиявлення виборців, застеріг, що у місті слід не допустити провокацій і зіткнень. Мер також засудив заклики до сепаратизму, які пролунали з вуст деяких керівників східних регіонів, і наголосив, що Україна і українці як нація повинні бути єдині. На його переконання, представники обох кандидатів у президенти мають продовжити переговори про шляхи вирішення конфлікту, повідомляє Валерій КОСТЮКЕВИЧ. Вочевидь, ці заяви мера Житомира можна розглядати як відображення розповсюдженої точки зору місцевих еліт тих регіонів, які чітко підтримали Віктора Ющенка.

КРИМ

Пристрасті вирують і в Криму. Проте на відміну від східних областей, тут добре знають ціну сепаратизму і виступають насамперед за вирішення проблемних питань в умовах цілісності України. Так, тут раніше, ніж у Сєверодонецьку, ще в суботу, відбувся форум депутатів усіх рівнів. І хоча проходив він так само неспокійно й емоційно, але ухвалив зважені рішення, без закликів до відділення. І все це завдяки позиції Голови Верховної Ради Бориса Дейча і Сергія Куніцина, які вважали за краще цими днями не їхати до Сєверодонецька, а працювати з кримчанами. «Крим, попри заяву радикальної молоді про відновлення оборонного рову на Перекопському перешийку, не острів, — говорив у доповіді голова Верховної Ради Автономії Борис Дейч. — Ми перебуваємо в конституційному, політичному, економічному полі України і нам усім абсолютно не байдуже, що на цьому полі відбувається». Він наголосив, що «політик, який прагне популярності, на моєму місці, очевидно, висунув би лозунги, співзвучні лозунгам 1994 року. Але мені не потрібна дешева популярність, побудована на експлуатації й обмані сподівань більшості кримчан. Тому я не закликаю до відділення від України та приєднання до Росії. Я відповідаю так: якщо ми не хочемо на нашій землі братовбивчої війни, якщо ми не хочемо втратити ті паростки покращання нашого життя протягом останніх років, ми всі, наголошую — всі, — повинні насамперед дотримуватися чинної Конституції та законів. Вигідно це з політичного погляду чи не вигідно».

Депутати рад усіх рівнів Криму наприкінці своїх зборів у прийнятій резолюції відзначили: «У цивілізованому суспільстві питання легітимності влади не може вирішувати «вулична демократія». Спираючись на волю кримських виборців, керуючись здоровим глуздом, ми рішуче заявляємо — ні руйнуванню основ конституційного ладу України! Ми впевнені в тому, що в незалежній Україні є досить здорових політичних сил, щоб відстояти демократичні свободи, мир і злагоду. Ми звертаємося до Президента України Леоніда Даниловича Кучми, Гаранта Конституції країни з закликом вжити найрішучіших заходів для забезпечення конституційного порядку в країні. Ми вимагаємо від Верховної Ради України спрямувати зусилля на консолідацію суспільства та забезпечення верховенства закону. Події не повинні розвиватися за силовим сценарієм…» Форум депутатів затвердив склад Республіканської комісії із захисту Конституції України та Конституції АРК.

У той самий час, коли в приміщенні Українського театру відбувався форум депутатів, біля нього на центральній площі Сімферополя тривали… два мітинги одночасно. Козаки в штанах із лампасами та з нагайками в руках мирно розмовляють із «оранжевими» дівчатами. Прихильники Віктора Ющенка і в Криму також вирізняються дружелюбністю та зустрічають усіх насамперед усмішками та привітаннями.

Проведення двох мітингів одночасно — це нове слово в кримському політичному процесі. Мікрофон передавали всім охочим, і потік промов не припинявся, люди читали вірші, закликали до злагоди. Особливе захоплення в учасників мітингу викликав виступ юнака з Львівської області, який приїхав до Криму провести свій медовий місяць. Виступаючи, він сказав, що не зміг залишитися осторонь від політичного життя країни і прийшов на мітинг. «Ми зараз тут разом із дружиною. Ми раді, що ми тут. Ми не можемо бути деінде, коли таке відбувається», — заявив він. Присутні на мітингу не дали юнакові договорити, заглушивши його промову криками «Гірко!», і молодята з задоволенням виконали прохання кримського мітингу. А коли всі промови вичерпалися, кілька тисяч прихильників Віктора Ющенка повернулися в бік депутатського форуму і почали скандувати «Ми вас любимо!».

ДОНЕЦЬК

«Якщо державний переворот в Україні стане реальністю, ми негайно приймемо рішення щодо проведення референдуму про проголошення автономії Донбасу», — така головна ідея всіх без винятку подій, що відбулися в Донбасі протягом останніх кількох днів, повідомляє Ганна ХРИПУНКОВА.

Цикл заходів, присвячених підтримці Віктора Януковича, почався ще минулої суботи, коли в усіх містах Донеччини одночасно пройшли мітинги, головна тема яких зводилася до протесту проти дій опозиції та підтримки референдуму про автономію.

На зборах у Донецьку губернатор області Анатолій Близнюк заявив, що на сьогодні в державі відсутня єдина ідеологія, яка об’єднує націю: «Донбас сильний, Донбас готовий подати руку людям на Західній Україні і сказати, що ми готові з вами розмовляти і разом із новим президентом вибудовувати національну ідеологію єднання в Україні. Але при цьому ми не приймаємо екстремістських дій, які відбуваються сьогодні в Києві», — наголосив А. Близнюк.

Крім того, в резолюціях мітингів викладені характерні положення: «На площі Києва вигнали наших дітей і студентів. Для опозиції їхні життя нічого не варті. Головне — досягти бажаного — влади»; «Перемога Віктора Януковича — це вибір більшої частини населення України, і ми закликаємо всіх поважати цей вибір, як це робиться в усіх демократичних країнах».

СУМИ

В обласному центрі припинено облогу Будинку рад та облдержадміністрації й мерії, де впродовж двох днів перебували оточеними депутати міськради, які на засіданні сесії більшістю голосів визнали Віктора Януковича законним президентом України. Однак вхід до приміщення адміністративної будівлі продовжує залишатися зачиненим і робота розташованих у них органів влади фактично паралізована.

Для досягнення поставленої мети в Сумах створено міський координаційний комітет національного порятунку, до якого увійшли депутати міськради, які стали на захист волевиявлення сумчан, представники профспілкових організацій та трудових колективів підприємств міста, а також громадських організацій, які захищають інтереси виборців Сум.

Як зазначається у зверненні до сумчан, до першочергових завдань комітету входить відставка міського голови Володимира Омельченка та відкликання територіальною громадою й виборцями 41 депутата, які проігнорували волевиявлення мешканців міста, підтримали рішення Центрвиборкому про визнання Віктора Януковича чинним президентом, повідомляє Сергій ХАНІН.

ЛУГАНСЬК

Група невідомих, озброєних молотками та холодною зброєю, в понеділок жорстоко побила журналістку інформаційного агентства «Українські Новини» під час мітингу на підтримку Віктора Ющенка в Луганську. Як повідомляють «Українські Новини», посилаючись на слова потерпілої, до колони прихильників В. Ющенка, чисельністю близько 70 осіб, підійшла колона майже 300 прихильників прем’єр-міністра Віктора Януковича. Коли колони зблизилися, з натовпу раптово виділилися близько 30 людей у чорних шкіряних куртках, які оточили колону «оранжевих», у якій також були журналісти.

«Бандити взяли натовп у щільне кільце та почали бити людей, забираючи мобільні телефони, відеокамери й іншу фіксуючу апаратуру. З колони випускали лише потерпілих, у яких бандити відібрали всі засоби зв’язку. Нападники завдавали журналістам ударів по голові молотками, били ногами та важкими предметами. Зі слів очевидців, постраждали кілька десятків чоловік», — повідомляє агентство. Зі слів потерпілої журналістки, нападники жорстоко побили кореспондента газети «Луганчан» і координатора проектів ОБСЄ в Луганській області. Волонтер товариства Джона Говарда (Канада) Сильве Россель отримав важку черепно-мозкову травму і зараз перебуває на операції. Побили також двох співробітників штабу В. Ющенка в Луганській області.

Колектив «Українських Новин» вимагає від правоохоронних органів вжити термінових заходів із затримання злочинців.

ХАРКІВ

Рішення позачергової сесії обласної ради, на якій губернатор Євген Кушнарьов і його команда фактично відмовилися визнавати центральну владу в країні, вирішивши припинити виплати до держбюджету, передати обласне управління МВС і МНС у пряме підпорядкування обласній раді, а, крім того, заборонити трансляцію на території області трьох телеканалів, викликало хвилю обурення як у простого народу, так і у влади. Рішення, яке багато київських політиків уже назвали узурпацією влади, облрада підтримала майже повним складом. Противників захоплення влади було значно менше. Можливо, на це рішення вплинула принадна пропозиція голови обласної ради Донецької області Бориса Колесникова, який виступив у Сєверодонецьку за створення нової Південно-Східної держави в формі федеративної республіки, а столицею в цьому випадку оголосити місто Харків.

Депутати харківської міської ради різко розкритикували рішення своїх колег з обласної ради й оголосили, що на території міста Харкова воно недійсне. Політику обладміністрації мер міста Володимир Шумилкін назвав неконституційною. У відповідь на цю заяву Євген Кушнарьов обвинуватив мера Харкова в зміні політичних настроїв і порекомендував, як слід прибирати та освітлювати вулиці. Прокурор Харківської області Василь Синчук виступив проти створення виконавчого комітету та передачі йому виконавчої влади в регіоні. Юристи стверджують, що дії обласної ради та губернатора підпадають під Кримінальний кодекс і за фактом повинні бути негайно порушені кримінальні справи. Позбавленням волі може каратися й закриття одного з засобів масової інформації. Крім того, таке рішення порушує кілька законів України, Конституції та суперечить міжнародним угодам. Оскільки припинення мовлення ЗМІ та припинення їхньої діяльності можливе лише на основі рішення суду. Обласна рада перевищила свої повноваження. Перший заступник глави облдержадміністрації Олександр Колесников заявив, що їм не потрібен суд, повідомляє Марина ГОЛІНА.

Скориставшись ситуацією, прихильники Януковича пішли в наступ на офіси опальних телеканалів. Захист із боку «оранжевих» не примусив себе чекати. У низці звільнень, підписаних Євгеном Кушнарьовим, настала черга і директора обласної радіокомпанії В’ячеслава Новікова, на місце якого сяде Ніна Марченко — нинішній прес-секретар губернатора.

Не допустити тиску на українські медіа закликають і члени Всеукраїнської рекламної коаліції. Як розповів член правління коаліції, директор харківського рекламного агентства «Симон», Андрій Аннапольський, цього тижня правління рекламної коаліції порекомендувало своїм членам та українським бізнесменам не давати рекламу на телеканалах, які необ’єктивно висвітлюють події в країні.

Газета: 
Рубрика: