12 липня в галереї «Лавра», в рамках Булгаківського фестивалю, відкрилась виставка картин Аркадія Трубникова «Київ — Булгаков — Місто...» або просто «Місто».
«Місто — це дуже неоднозначний символічний образ для Булгакова, — ділиться міркуваннями художник. — З одного боку — це місто, в якому він виріс і яке сприймав суб’єктивно як його житель, а з іншого — він охоплював його вселенським поглядом з висоти неба». Таке бачення Міста і спробував утілити Аркадій у своїх роботах. Багато туману, невиразність — все створює внутрішній простір, глибину картин, навіть наділяє їх містичністю. Не можна сказати, що Трубников, як художник, змушений був копіювати манеру Булгакова як письменника, але якийсь споріднений почерк відчувається хоча б у тому, що його картини з кожним новим переглядом сприймаються по- іншому. Ти ніби прозріваєш і починаєш бачити крізь туман — один з улюблених прийомів художника.
Якщо розділити життя людини на лівий і правий береги: лівий — то щоденна буденщина з її дрібницями, а правий — то мистецтво, власна творчість, то Аркадій більше любить причалювати до останнього, бо лише там знаходить внутрішню гармонію. Серед експонатів виставки у нього навіть є робота «Правий берег». Епіграфом до цієї картини автор взяв слова із «Білої гвардії», які не увійшли до офіційного видання роману: «Вот он — Город — тут. Горит на горах за рекой Владимирский крест и в небе лежит фосфорический бледный отсвет фонарей. Дома. Дома. Боже мой. О мир. О благостный покой».
Аркадій Трубников дійсно часто прагне спокою, через це художник знаний більше в професійних колах. Він — випускник Інституту живопису, скульптури і архітектури ім. Рєпіна, у доробку якого не одна проілюстрована книга, монументально-декоративні розписи, станкові живописні полотна, досвід викладання в Національній академії образотворчого мистецтва і архітектури... — все-таки Трубников не прагне слави, працює здебільшого для власного задоволення, аби вибудувати своє Місто, або хоча б знайти вулицю в Місті Булгакова: «Роман про Київ трагічного періоду Громадянської війни, історія Турбіних та Білої гвардії був написаний у Москві у 1923— 1924 роках. Там же була написана «Майстер і Маргарита». Але місто дитинства, юності, зрілості, місто «прекрасне в морозі й тумані на горах над Дніпром...» залишилось у творах, мріях i пам’яті Михайла Булгакова на все життя. Таким воно мені уявляється сьогодні.»
Місто Булгакова і Трубникова — цікаве і таємниче, це трохи інший Київ, аніж той, який ми звикли бачити щодня, а може, це той же Київ, а лише іншими очима — очима з правого берега Дніпра.