Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Миті дитинства

У галереї Києво-Могилянської академії проходить виставка Віри Крутиліної
12 січня, 2010 - 00:00
ОДНА З РОБІТ ВІРИ КРУТИЛІНОЇ / ФОТО НАДАНЕ ВІРОЮ КРУТИЛІНОЮ

Вона називається «Дитячий портрет. Дорослий портрет». У ній художниця представила понад 80 своїх картин. Об’єднує їх одне — портрети дітей різного віку. На вході до галереї глядачів зустрічають десятки юних очей, десятки облич, імен (написаних на обривках аркушів із зошита): «Макс», «Крістіан», «Моя маленька мама», близнючки «Ліда та Ліля», «Оля з братом», «Тоха», «Настя», «Ілля», «Люба», «Осінька», «Боя — Вінні Пух» та інші.

— Дорослі не завжди розуміють одне одного, — сказала «Дню» автор полотен. — Нині проблема комунікації є найважливішою у світі. Так, Гермес (грецький бог торгівлі, прибутку, кмітливості, спритності, шахрайства, обману, злодійства та красномовства. — Є.Р.) вирішував питання порозуміння між богами й людьми, але ніхто з богів не брався допомогти людям зрозуміти одне одного. Потреба в посереднику очевидна. Оскільки дорослі відділяють свій світ від світу дітей, то, може, запросити в посередники саме їх? І завдяки цьому ми зрозуміємо не лише іншого, але й самих себе?

Картини Віри Крутиліної зворушливі, щирі та справжні, як і сама художниця. Кожний образ неповторний і своєрідний: малята разом зі своїми улюбленими іграшками, розв’язаними шнурками і широко відкритими від подиву очима; підлітки зі своїми друзями, братами й сестрами, з першими «проблемами», сумнівами в їхніх поглядах, показною діловитістю в позах, дорослістю у вбранні, задумливістю й невпевненістю у своїх перших кроках.

Полотна майстрині виконані переважно в темних тонах для додання портретам необхідної глибини, зосередження уваги глядача на головному, передачі емоційної сторони маленької особистості. Своїх маленьких і великих героїв Віра Крутиліна знаходить серед знайомих, родичів, на вулиці, у транспорті.

Крутиліна — член Спілки художників України, народилася, живе й працює в Києві, закінчила Петербурзьку академію живопису. Крім дитячих портретів, художниця також любить малювати пейзажі Київського ботанічного саду й картини у стилі ню. Її роботи зберігаються у приватних колекціях в Україні, Франції, Канаді, США, Норвегії, Німеччині, Голландії та інших країнах світу. Виставка триватиме до 20 січня, вхід для всіх бажаючих вільний.

Олена РЯБЕЦЬ
Газета: 
Рубрика: