Міністерство внутрішніх справ України у четвер фактично визнало своє безсилля перед криміналізацією у галузі збирання, переробки та реалізації металобрухту (у 2002 році у країні порушено 46 тисяч кримінальних справ проти викрадачів кольорових і чорних металів, при крадіжках дротів з ліній електропередач загинуло 192 особи, у тому числі 22 підлітки). МВС запропонувало як панацею від усіх бід ввести у цій галузі державну монополію. За словами заступника держсекретаря МВС Юрія Черкасова, у зв’язку із зростанням кількості злочинів, пов’язаних iз крадіжкою кольорових і чорних металів, МВС направило Кабміну і Мінпромполітики відповідні пропозиції. Щоб подолати злочинність, МВС пропонує надати право проведення операцій з металобрухтом лише спеціалізованим переробним підприємствам і лише з дозволу місцевої влади. Експорт пропонується взагалі припинити.
Нагадаємо, що в Україні тільки чорного брухту збирається щороку близько 11 млн. тонн, експортується — близько 5 млн. тонн. За даними «Українських новин», у 2001 році експорт скоротився порівняно з 2000 роком на 10,7% або на $324,5 млн.
Тим часом надії міліції на допомогу держмонополії підтримують далеко не всі. Виконавчий директор Асоціації металургійної промисловості Володимир Тараненко сказав «Дню», що введення монополії держави не має сенсу, оскільки проблеми металобрухту це не вирішить. На його думку, треба усього лише забезпечити виконання чинного закону, який обмежує участь фізичних осіб у збиранні металу лише побутовим брухтом. В. Тараненко вважає, що так само можуть порушувати закон, приймаючи крадений метал, і державні підприємства. А крадуть його, на думку експерта, тому, що у людей немає інших коштів для існування. «МВС буквально завалене такими справами», — сказав В. Тараненко.
Аналогічний коментар «День» отримав і в Антимонопольному комітеті України. Заступник начальника другого управління досліджень і розслідувань АМК Юрій Прокопенко сказав, що монополія приведе тільки до того, що між учасниками цього ринку не буде конкуренції, а отже можуть вирости ціни і на брухт, і на виготовлений з нього метал. За словами Ю. Прокопенка, в офіційній відповіді АМК на такі пропозиції вказувалося, що у чинному законодавстві достатньо важелів, щоб урегулювати це питання без введення державної монополії. На його думку, як показала практика введення спецмонополії у виготовленні виногорілчаних виробів — «підроблену горілку все одно виготовляють» — від цього явища ніде не подінешся. Ю. Прокопенко вважає, що держмонополію можна ввести тільки спеціальним законом. Але фахівці з конкуренції, за його словами, вбачають у цьому порушення Конституції — дискримінацію суб’єкта підприємництва за формою власності.