Протести громадськості Києва проти підвищення тарифів на послуги в житлово-комунальному господарстві столиці, що відбувається на фоні подальшої монополізації цієї сфери, мабуть, почуті. За дорученням глави держави в Адміністрації Президента розглянута ситуація навколо злиття компаній «Київенерго» та «Київгаз».
Як вказується у листі глави АП Віктора Медведчука київському меру Олександру Омельченку, у відповідності зі статтею 24 Закону України «Про захист економічної конкуренції» концентрація суб’єктів господарювання може бути здійснена лише за умови попереднього отримання згоди Антимонопольного комітету України. Але 27 червня Київміськадміністрація прийняла розпорядження, згідно з яким процес злиття фактично вже почався, незважаючи на те, що Антимонопольний комітет України не дав на це своєї згоди. Тому київського мера, який наполегливо добивається розростання столичного енергетичного монополіста — «Київенерго», у названому листі просять «вжити відповідних заходів по усуненню порушень під час реорганізації АЕК «Київенерго» і ДКП «Київгаз», забезпечивши при цьому дотримання вимог антимонопольного законодавства, і про результати поінформувати Президента України».
Нагадаємо, що у повідомленні прес-служби Антимонопольного комітету назване рішення київської влади, яке веде до поглинання одним енергомонополістом іншого, охарактеризовано як незаконне і створює основу для зростання цін і тарифів на послуги природних монополістів для мільйонів споживачів, громадян і підприємств. У зв’язку з цим АМК, як і говорив раніше «Дню» його голова Олексій Костусєв відкрив справу за ознаками порушення законодавства про захист економічної конкуренції. Крім того, київській владі інкримінується схиляння суб’єктів господарювання до порушення цього законодавства і створення умов для таких порушень, а стосовно «Київенерго» виявлені ознаки порушення законодавства у вигляді здійснення концентрації шляхом отримання в управління майна «Київгазу» без попереднього дозволу Антимонопольного комітету України. Як вважає глава АМК, невиконання Київською міськадміністрацією вимог закону і рекомендацій АМК загрожує природним монополістам, які зливаються, штрафними санкціями обсягом до 5% виручки за попередній рік. У той же час ця концентрація, на думку А. Костусєва, без отримання дозволу АМК не буде законною і спричинить інші передбачені законом для таких випадків наслідки і види відповідальності.
Тим часом згідно з прогнозами Державного комітету з питань житлово-комунального господарства, до кінця 2002 року в Україні не повинні збільшуватися тарифи на житлово-комунальні послуги для населення, що встановлюються місцевими органами влади. «Об’єктивних передумов для збільшення цих тарифів немає», — заявив заступник глави Держкомжитлокомунхозу Орест Лотоцький. На його думку, для підвищення тарифів не існує інфляційних передумов, оскільки дефляція в Україні в першому півріччі становила 1,8%. У той же час О. Лотоцький зазначив, що загалом підвищення тарифів буде залежати від ситуації в енергетичному секторі. Схоже, дії київської влади по монополізації енергоринку столиці і підвищенню енергетичних тарифів викликані зовсім не економічними, а якимись політичними міркуваннями, направленими на те, щоб всупереч реальній економічній ситуації створити восени цього року своєрідний пік суспільного невдоволення і вплинути таким чином також і на політичну ситуацію. Вже зараз, як свідчать дзвінки громадян до редакції, на зборах членів об’єднань власників квартир обговорюється питання про ігнорування нових тарифів, що вводяться київською владою.