Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Морський берег» — для людей і яхт

13 липня, 2005 - 00:00

Для реалізації програми розвитку прибережних регіонів Кримського півострова потрібно не менше 15 млрд. доларів США інвестицій.

У Криму створено робочу групу з опрацювання програми розвитку національної мережі яхтового туризму. В її основу буде покдадено напрацювання, що зроблені торік Асоціацією яхтсменів Чорного моря. Віце-президент Асоціації Володимир Шалейко вважає, що «іноземні інвестори готові вкладати гроші в розвиток яхтового туризму в Криму, але не раніше, ніж буде затверджено чіткі умови інвестування і правила землекористування». На думку яхтсменів, в Криму потрібно побудувати багато спеціальних яхтових стоянок, які зараз практично відсутні в регіоні. Як зазначив Володимир Шалейко, такі стоянки мають бути розташовані одна від одної в 3—4 годинах ходу з швидкістю 8—10 вузлів. Їх будівництво потребує величезних грошей, тому без допомоги інвесторів вирішити дану проблему буде складно. У свою чергу, начальник інспекції судноплавного нагляду кримського регіону Василь Любич зазначив, що яхтсменів «лякає не якість причалів або їх відсутність у Криму, а законодавство». Зокрема, при переході яхти з одного українського порту до іншого її власнику треба постійно оформляти дозвіл на каботажне плавання. Крім того, за словами Василя Любича, відсутня узгодженість у діях різних державних контрольних служб.

Кримська програма створення мережі яхтового туризму є складовою частиною загальнодержавної програми «Морський берег», яка в липні обговорюватиметься на спільному виїзному засіданні урядів України і Криму в автономії. «Морський берег» є програмою розвитку прибережних регіонів півострова всієї берегової лінії довжиною 1,5 тисячі кілометрів і шириною 10 кілометрів. «Вона покликана засвідчити унікальність Криму і дати оцінку природно-ресурсного потенціалу розвитку рекреаційно-туристичної галузі республіки», — зазначає Анатолій Матвієнко. Програма зачіпає питання використання земельного фонду автономії, природно-заповідного фонду і природних лікувальних ресурсів, передбачає розвиток пляжних ресурсів і берегоукріпних споруд, інженерних мереж, автомобільних доріг, поліпшення забезпечення Криму питною водою тощо. За попередніми даними, для її реалізації потрібно не менше 15 мільярдів доларів США інвестицій. Кримський прем’єр Анатолій Матвієнко вважає за потрібне залучити для реалізації програми «Морський берег» кошти іноземних інвесторів, що, на його думку, можливо тільки «при створенні на законодавчому рівні чітких і прозорих правил для залучення до економіки регіону іноземного капіталу». При цьому глава Радміну Криму вважає, що, незважаючи на значні витрати, реалізація даної програми дозволить інвесторам отримати п’ятиразовий прибуток. У результаті, на думку Анатолія Матвієнка, тільки щорічні відрахування до бюджету податків iз отриманого прибутку становитимуть близько 10 млрд. доларів США. За оцінками фахівців Ради міністрів Криму, автономія має в своєму розпорядженні значні можливості для розвитку найбільш перспективних видів туризму — екстремального, екскурсійного, фототуризму і організації «винних турів», які стануть своєрідним продовженням для яхтового туризму.

Анатолій Матвієнко повідомив, що в липні до Криму приїдуть інвестори з Польщі, Росії, Туреччини, яким уряд запропонує конкретні програми реконструкції кримського узбережжя з урахуванням розвитку як яхтового туризму, так і всієї берегової інфраструктури. Зокрема, великий інтерес польської сторони викликала ідея створення етнографічних сіл в Криму, що могли б бути центрами туризму для яхтових екіпажів і учасників регат. При цьому будівництво швидкісної об’їзної дороги, що з’єднає Сімферополь і Південний берег, Ялту і Бахчисарай спростить доступ туристам від морського узбережжя до найбільш цікавих об’єктів в Криму.

За даними Міністерства курортів і туризму Криму, за 6 місяців поточного року пасажиропотік до Криму збільшився на вiсiм відсотків, сюди різними видами транспорту прибуло 2,3 мільйона чоловік. Отож одночасно з розвитком інфраструктури готелів і оздоровниць кримський уряд думає про поліпшення продовольчого забезпечення туристів. Зокрема на запрошення уряду група компаній «Грін Ленд» (м. Київ) планує будівництво суперсучасного свинарського комплексу, заснованого на голландській технології, в Джанкойському районі. Як повідомив заступник голови Джанкойської райдержадміністрації Руслан Куртсеїтов, переговори ведуться на рівні уряду Криму, оскільки «йдеться про багатомільйонні інвестиції».

Микита КАСЬЯНЕНКО, Сімферополь
Газета: 
Рубрика: