МОЗ минулого року закупив на тендерах лікарські препарати та медичне обладнання майже на 598 млн. гривень. Зі слів голови тендерного комітету МОЗ Володимира Загороднього, 2003 рік для української охорони здоров’я став першим за останні 10 років, коли держава повністю виконала свої фінансові зобов’язання із фінансування програм Міністерства. Але грошей, як і раніше, дуже мало. Згідно зі статистикою, рівень забезпеченості українських громадян ліками у десятки разів нижчий за середньоєвропейський. Цього року на централізовані закупівлі МОЗ планує витратити на 160 млн. гривень більше, ніж минулого, але становище це не виправить.
70% цієї суми буде спрямовано на закупівлю лікарських препаратів і 30% на закупівлю обладнання для медичних закладів. Зі слів Володимира Загороднього, грошей украй мало і якось докорінно змінити ситуацію МОЗ сьогодні не в змозі. Єдине, що залишається відомству, — намагатися більш-менш рівномірно розподіляти виділені кошти, щоб хворі в бідній провінції мали не гірший вигляд за хворих у розвиненіших регіонах.
Кошти бюджету передбачають спрямувати на державні програми із імунопрофілактики населення, профілактики СНІДу, онкозахворювань, туберкульозу, інсуліни. Відмінність фінансування закупівель-2004 ще й у тім, що вперше передбачені гроші на соматотропін. Даний препарат має допомогти впоратися з хворобою дітям, які страждають на «карликовість». На закупівлю «гормонів росту» витратять 18 млн. гривень.
Змінюється цього року і позиція МОЗ стосовно закупівель обладнання для медзакладів. Тепер МОЗ має намір закуповувати специфічне і, відповідно, дороге обладнання. У 2004 році куплять лабораторне обладнання та тест-системи для діагностики СНІДу, гепатитів, сифілісу і медичну техніку для лікування туберкульозу, онко- й інших захворювань. У МОЗ кажуть, що якби до фінансування закупівель приєдналися регіональна влада, передбачаючи в своїх бюджетах гроші на ці цілі, то процес обладнання лікарень сучасною технікою пішов би набагато швидше. На сьогодні існуюче обладнання вже на 60% виробило свій ресурс. Витрати цього року можна вважати першим кроком до планомірної його заміни, але за нинішніх темпів на повне оновлення потрібно близько восьми років. Проте до того часу доведеться починати все спочатку.
До речі, аналіз летальних випадків в Україні показує, що 50% таких відбувалися до того, як хворого встигали госпіталізувати. Тобто працездатні люди, переважно в сільській місцевості, помирають просто через те, що «швидка допомога» не може приїхати вчасно. З різних причин — немає бензину, погані дороги, немає машин на ходу. Цього року МОЗ планує закупити машини «швидкої допомоги» для роботи в сільській місцевості на 39 млн. гривень. З їхньою допомогою передбачається досягти значних зрушень у справі зменшення смертності громадян від хвороб.