Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Музеї не чіпатимуть

Їхнє виселення з території Лаври відкладене на невизначений термін
18 листопада, 2010 - 00:00

У тимчасовому спокої лишив уряд музеї, які знаходяться на території Лаври. Як повідомляв «День» раніше (див. №206, 11 листопада 2010 року), Музей історичних скарбів та коштовностей, Національний музей народного декоративного мистецтва, Музей книги та книгодруку, Музей театрального та кіномистецтва та фонди Національного музею народної архітектури та побуту України мали два тижні на виселення з території Києво-Печерської лаври. А вчора Міністерство культури та туризму повідомило, що виселення музеїв відкладається на невизначений термін, до часу, коли їм знайдуть нові приміщення або збудують нові.

З одного боку, це не може не радувати, адже з’являється слабка надія, що музейні фонди, які нараховують понад 400 тисяч експонатів, таки збережуться і не підуть в нікуди. А з іншого, тривога не зникає, оскільки поки що такої заяви не зробив Микола Азаров, а саме з його подачі почалася уся ця суєта навколо музеїв. І невідомо, які будуть рішення прем’єр-міністра після наступного візиту Московського Патріарха Кирила до України. А візиту чекати не так і довго — він запланований на 22—23 листопада (патріарх братиме участь в урочистостях з нагоди 75-річного ювілею митрополита Київського і всієї України Володимира). Нагадаємо, що саме після останнього візиту Кирила до України (у липні цього року) наш уряд зробив заяву про відселення музеїв з території Лаври. На думку експертів, це рішення виникло з бажання зробити тут резиденцію патріарха, а поспішне виселення музеїв планувалося саме до його чергового приїзду. Та, як виявилося, зробити це за короткий термін неможливо.

— Кабмін поставив перед комісією, яка повинна була виселити музеї, неможливе завдання ні щодо термінів, ні щодо фінансування. Виселення музеїв в ідеальних умовах, коли є приміщення, фінансування, розтягується на роки. Коли виселяли архіви з храму на вулиці Лютеранській на територію Лаври, коли особисто Кучма контролював цей процес, коли були хороші бюджетні гроші і відсутні будь-які політичні конфлікти, переселення тривало два роки, — зауважує Олександр БРИГІНЕЦЬ, голова комісії міської ради з питань культури та туризму. — Умовно знайшли два приміщення, куди можна інвестувати гроші та добудувати їх, але кілька місяців мине, поки музеї зможуть туди переселитися. Зараз розглядається ще такий варіант, як побудова для Музею кіно та театру на території Кіностудії ім. О. Довженка окремого приміщення. На це теж знадобиться декілька років, як мінімум. Переселити в «Мистецький арсенал» його неможливо, тому що це приміщення не камерного характеру, а музею потрібні невеликі кімнати, щоб показувати афіші, костюми і так далі. Якщо йдеться про Музей декоративно-прикладного мистецтва, то його можна переселити в Мистецький арсенал. Але реально закінчення будівництва заплановане на кінець 2014 року. І це в тому випадку, якщо буде ідеальне вчасне фінансування. Що ж до Музею книговидання, то там інша проблема. Його готові лишити на території Києво-Печерської лаври, але хочуть фактично розформувати. Його фонди передати до фондів заповідника. Є небезпека, що Музей книговидання, який сьогодні існує як світський Музей історії книгодрукування України, може перетворитися в експозицію релігійного книговидання.

Самі ж представники Києво-Печерської лаври лишаються при своїй думці і не відступають від вивільнення музейних приміщень. Як заявив прес-секретар Митрополита Володимира о. Георгій КОВАЛЕНКО, що позиція УПЦ така: на території Лаври має залишитися і монастир, і музей. Проте священик уточнив, що музеї на території Лаври «повинні відповідати релігійній спрямованості» та усі «мають бути підпорядковані Національному заповіднику». Також він зазначив, що церква, хоча й виступає за виселення певних об’єктів з території Лаври, проте тільки за умови «забезпечення їх приміщеннями, де були б значно кращі умови, ніж в них є зараз». Водночас намісник Києво-Печерської лаври архієпископ Павел попередив, що братія готова на радикальні кроки щодо повернення Лаврі власності та відстоює виселення зі свої території музеїв, які перебувають у приміщеннях, що раніше належали церкві.

Свої плани на те, як можна використати вільні приміщення, має новий керівник Національного заповідника «Києво-Печерська лавра» Марина ГРОМОВА. За її словами, на території, яка буде звільнена музеями, не причетними до релігії, побудують приміщення для Музею Києво-Печерської лаври та Музей біблійних писань.

Таким чином, питання про долю музеїв зависло у повітрі на невизначений час. Натомість найкращий варіант — лишити їх у їхніх приміщеннях і не чіпати взагалі. Такою має бути позиція громадян, усього суспільства, церкви та держави.

Інна ЛИХОВИД, «День»
Газета: 
Рубрика: