Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Музейні цінності на місці?

Щоб перевірити, чи не пошкоджено колекцію Музею історії Києва, яка зберігається в Українському домі, знадобиться кілька місяців
28 січня, 2014 - 12:39
ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА / «День»

Після сутичок у ніч з 25 на 26 січня, коли мітингувальники на Європейській площі змусили правоохоронців покинути приміщення Українського дому, в центрі уваги опинилися фондосховища Музею історії Києва. Коли сюди зайшли мітингувальники, то побачили, що двері до фондосховищ відчинені, а частина ящиків, де зберігають експонати, була без пломб. Щоб з’ясувати, чи все в порядку, на місце подій приїхали працівники музею. Поки що фахівці не беруться давати точної відповіді, адже для звірки наявності фондів знадобиться кілька місяців: речі лежать у ящиках, їх треба вийняти і ретельно оглянути. Більш емоційними були народні депутати, які теж були присутні при огляді фондосховищ. Вони поділилися своїми враженнями в соціальних мережах і обізвали правоохоронців мародерами.

«На перший погляд, нічого не пропало і не зникло, — розповіла «Дню» заcтупник директора музею Катерина Романова, яка однією з перших приїхала на місце подій. — Нам здається, що правоохоронці шукали запасний вихід, щоб вийти з приміщення. У фондосховищі, яке вони відчинили, зберігалися предмети побуту різних часів, починаючи від XVIII до XX століття. Це — книжки, скляний посуд, вироби з металу, які збирали протягом усіх часів існування музею, починаючи з 1982 року. Ми не хочемо говорити про грошову цінність цих речей, бо для нас важливе їхнє культурно-історичне значення, адже через музейні предмети ми показуємо духовність, культуру та життя Києва. Якщо ми втратимо ці речі, то втратимо й цікаві сторінки з історії столиці».

Зараз вхід на четвертий та п’ятий поверхи Українського дому, де розміщено фондосховища, охороняють майданівці. Таку домовленість підписали представники музею та коменданти будівлі. Натомість речник МВС Сергій Бурлаков заявляє, що причетність правоохоронних органів до розкриття фондів треба ще довести. А першими, хто зайшов до приміщення фондосховищ, на його думку, були самі музейники.

Уже в неділю на сайті МВС з’явилася інформація, що в Українському домі не було ні військовослужбовців, ні курсантів Академії МВС. Буцімто, там були розташовані інші підрозділи міліції. Які саме — не уточнюють, але чомусь мало віриться у версію, що колекцію могли пошкодити самі музейники. Зараз для них важливі інші проблеми, й одна з найголовніших — пошук ідеального приміщення для музею, де б вмістилися фонди та виставкові кімнати.

Нагадаємо, що близько десяти років колекції Музею історії Києва зберігаються в приміщеннях Українського дому. Два роки тому сам музей переїхав у нову будівлю на вулиці Богдана Хмельницького, 7, яку спочатку будували під торговельний центр. Переїхав музей без своїх статків — усі колекції й далі зберігаються в Українському домі, бо в новому приміщенні для них немає місця.

«Коли ми працювали в Українському домі, то ці приміщення підходили нам для збереження фондів, там був необхідний температурно-вологісний режим. Але краще, якби музей та фонди були в одному місці, — підсумовує Катерина Романова».

Інна ЛИХОВИД, «День»
Газета: 
Рубрика: