Kronos Quartet — за словами «Нью-Йорк Таймс», «ансамбль, що змінив правила гри», — один з провідних камерних колективів світу. Девід Харрінѓтон (скрипка, творець і лідер групи), Джон Щерба (скрипка), Хенк Датт (альт), Санні Ян (віолончель) — лауреати всіх престижних музичних премій, зокрема Grammy, Polar Music prize, Avery Fisher prize, Edison Awards, ASCAP, перші виконавці понад 800 творів сучасних композиторів, зокрема — Альфреда Шнітке, Арво Пярта, Джорджа Крама, Генріка Гурецького, Стіва Райха, Тері Райлі. За 40 років існування квартет провів понад 3500 концертів, зокрема у Карнегі-холі, Ла Скала, Альберт-холі, Сіднейській опері. Репертуарний діапазон — від академічного авангарду до співпраці з рок-зіркою Томом Вейтсом. Записали музику для таких відомих фільмів, як «Реквієм за мрією» (2000), «Фонтан» (2006; режисер обох стрічок — Даррен Аронофські), «Місіма» (Пол Шредер, 1985), «Дракула» (німий шедевр 1931 р.)
«Kronos ввели струнний квартет і сучасну класичну музику у масову свідомість, і досягли в цьому більшого, ніж будь-який інший ансамбль», — написало про них впливове британське видання «Гардіан».
Перший український виступ «Кронос-квартету» відбувся у приміщенні київського театру імені Івана Франка. Сама програма концерту повністю відповідала тій особливості групи, завдяки якій квартет здобув світову славу: Девід Харрінѓтон та його колеги спочатку були громадянами світу, артистами без кордонів, жанрових чи географічних. Так, в одній програмі прозвучали трагічна п’єса американського мінімаліста Стіва Райха WTC 9/11», побудована на уривках фонограм новин і переговорів рятувальних служб 11 вересня 2001 року, хвацька весільна мелодія сирійця Омара Сулеймана «Я не дам мисливцям упіймати тебе», іронічні електронні експерименти канадійки Ніколь Лізе «Смерть Kosmische», заворожлива медитація індійця Рами Нараяни «Рага Мішра Бхаїраві: Алап».
Проте найважливішу частину концерту склали твори українських авторів. Перше відділення завершилося виконанням Третього струнного квартету видатного вітчизняного композитора Валентина Сильвестрова, якого Девід Харрінѓтон назвав «рідкісним поетом від музики, чий внутрішній голос і муза нерозривно пов’язані з глибинами європейської музики та історії». Також прозвучала коротка п’єса одного з найцікавіших київських авторів Вікторії Польової «Прогулянки по воді», а головною подією концерту стала світова прем’єра твору надзвичайно талановитої співачки і музиканта, колишньої львів’янки, а нині мешканки Німеччини Мар’яни Садовської «Чорнобиль. Жнива».
Ця п’єса, яку Мар’яна склала, використовуючи обрядові пісні північного Полісся, є, по суті, камерним реквіємом за жертвами найстрашнішої катастрофи в новітній історії України. Мар’яна вплела у структуру твору свою гру на індійській гармонії і вокальні партії в діапазоні від квапливої скоромовки новин до молитви, тоді як квартет доповнив їх напрочуд гарним акомпанементом. Як зазначив Харрінѓтон: «Цей твір надає музичної форми людській катастрофі». Що особливо приємно — світова прем’єра «Жнив» відбулася саме в Києві; американська авдиторія почує цю роботу лише 25 липня в нью-йоркському Лінкольн-центрі.
На завершення концерту — на прохання шанувальників — прозвучала музика до фільму «Фонтану».
Отже, це сталося. «Кроноси» нарешті виступили в Україні. І, схоже, не востаннє: вони вже попросили у Вікторії Польової партитури двох творів для подальшої роботи.
Читайте в найближчих номерах нашої газети інтерв’ю з Мар’яною Садовською про співпрацю з «Кронос-квартетом» і про мистецтво співу.