Давній принцип, що у селі всі про всіх знають, використала Локачинська районна рада. І вияснила, що у селах цього волинського району нелегально заготівлею м’яса у населення займаються принаймні 25 чоловік. Тільки три заготівельники документально оформили свій бізнес, однак сплачують вони у районний бюджет – через недосконалість чинного законодавства – мізерну суму.
Хазяйські бички і свині таким чином здійснюють простий шлях до споживача, але йому ніхто не гарантує якісного товару. Мова не тільки про те, що гроші потрапляють не в ту кишеню: навіть невеликі кошти від такого підприємництва повинні поліпшити фінансовий стан сільських рад. Хтозна, чи не своєю смертю раптом пішла на той світ худобина, чи здоровою вона була, скільки часу провела без холодильника перш, ніж потрапити на прилавок чи у ковбасний цех?
– На першу зустріч до районної ради прибув аж... один «підпільний» заготівельник, – розказує голова Локачинської районної ради Віктор Загорський. – Ми ж зібрали велике представництво: і санітарну службу, і ветеринарну, і податкову, і представників органів внутрішніх справ. Ото усі з ним поспілкувалися і призначили ще одну дату для зустрічі з іншими заготівельниками. Останню...
На цю зустріч з 25-ти заготівельників прибуло вже 14. Людям, певно, і самим набридло від усіх ховатися. Сплачувати за «прикриття» хабарі... Поки що після відвертої розмови сторони прийшли до такої угоди: або протягом десяти днів вони реєструють свій бізнес, або влада застосовує каральні заходи, арсенал котрих у неї широкий. Не сховаються у запічку і «підпільники», котрі зустрічі в райраді ігнорують.
Принцип «у селі всі про всіх знають» локачинська влада думає застосувати і до заготівельників львівських, котрі почуваються у волинських селах надто вільно. Якщо заготівельники місцеві легалізуються, то влада докладе усіх зусиль, аби привести до порядку і їхніх конкурентів. Принцип не новий і не суто український: у Німеччині (і не тільки), наприклад, такий нелегальний бізнесмен не працював би і години. Його б швидко «заклали». Правда, вся збудована у Німеччині система (включно з податковою) робить вигідним «легальний» бізнес, а не підпільний...
ДО РЕЧІ
У ніч на 28 вересня двоє розбійників зв’язали по руках і ногах охоронника ферми Ізяславської замково-виправної колонії (ЗВК-58), викрали худобу і зникли у невідомому напрямку. «Десь під ранок бідолашний, ледь отямившись, скинув чоботи, щоб визволитися з «полону». Відтак босоніж добився до ближньої хати у селі Білотин, де йому розв’язали руки й витягнули кляпа з рота», — повідомив для «Дня» про перебіг драматичних подій Владислав Світлик, начальник відділу управління Держдепартаменту України з питань виконання покарань у Хмельницькій області.
Прибула на місце злочину оперативна група встановила, що постраждалий не міг учинити гідний опір зловмисникам, бо був «озброєний» лише палицею. З об’єкта (ферми ЗВК-58), дорученого йому, зникло шість голів телят. «Встановлено, що злочинці прибули на нашу ферму на автомобілi «Москвич» iз причепом. У результаті оперативно-розшукових заходів знайдено дві тварини. Або телятка випали з причепа десь на рівній дорозі, або злочинці таким чином звільнилися від «зайвої» ваги», — висловлює дві версії В. Світлик.
Складено ціну вивезеним тваринам — 1750 гривень: «Ще малі були». В. Світлик сподівається, що міліція «візьме» шанувальників молодої телятини: «Напередодні у районі сталася подібна крадіжка. Залишені на тому місці сліди протекторів збігаються з виявленими на території нашої ферми». Ця прикра новина викликала хвилю обурення серед спецковтингенту ЗВК-58, який терпляче чекає на поповнення, аби влаштувати гідну зустріч тим, хто з’їв їхнє м’ясо.