Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

А на даху — пасіка

У день Медового Спасу кореспондент «Дня» зустрілася з незвичайними бджолярами
15 серпня, 2009 - 00:00

Родина Дмитруків із Рівного, яка десятки років займається бджолярством, частину своєї пасіки розмістила на... даху. Зазвичай там розташовані тридцять вуликів. Пасічники переконують: так значно зручніше і для медоносних комах, і для перехожих та сусідів. Тим часом ідею розміщувати вулики над сірим асфальтом на рівні покрівель переймають і інші бджолярі.

«Насправді це вигадав мій батько, — пояснює Сергій Дмитрук, що нині опікується родинною пасікою разом із братом і тринадцятирічним сином. — Перші вулики у нього з’явилися ще у 1978-му році. Але коли їхня кількість виросла вже до десятка, виникла проблема — для них не вистачало місця на подвір’ї. Адже вся земля, яку ми мали, становила шість соток. Ось батько й вирішив оселити бджіл на даху гаража».

Для цього були проведені всі необхідні роботи — дах зробили плоским. Нині біля нього облаштовано підйомник, за допомогою якого вулики й опиняються на покрівлі.

До такої пасіки сусіди звикли вже давно. І присутність бджіл неподалік майже не відчувається. «Комахам на такій висоті доволі комфортно, та й людям вони не дошкуляють, — переконує пан Сергій. — За рахунок того, що вулики розташовані не на землі, бджоли літають значно вище...» А на даху вони знаходяться не постійно. У травні, на початку червня, коли зацвітає малина й ожина, духмяно квітне акація, — бджолярі разом зі своєю пасікою розпочинають кочівлю — везуть в ліс, а потім і на гречане поле.

«Коли дерева навкруги лише починають цвісти, бджоли літають тут. Та великого медозбору чекати не варто. За цей час комахи набираються сил, — розповідає пасічник. — Разом із тим хочеться, щоб і мед був хорошим, якісним. Тож веземо бджіл подалі від міста. Кочуємо не лише Рівненщиною, буваємо й на Тернопільщині, й на Черкащині.

Річ у тім, що в нас немає достатніх посадок лип та й гречаних полів небагато. А липовий мед дуже духмяний. Ароматним є й мед із вереску. Він якраз зараз починає квітнути в лісах. Тим часом пасічники стали все частіше стикатися із такою проблемою: нині значні площі займають посіви ріпаку. А його ж обробляють різними хімічними препаратами. Тому ми й намагаємося забрати бджіл подалі звідти...»

Натомість вивчити секрети медоносних комах непросто. Вони розкриваються не всі й не для всіх, переконує пан Сергій. Тим часом премудростями утримання бджіл на даху (в умовах, коли подвір’я міського будинку затісне) родина ділиться охоче. Їхній досвід нещодавно перейняв ще один рівненський пасічник.

Тетяна КУШНІРУК, Рівне
Газета: 
Рубрика: