Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

На Дніпропетровщині нарештi оголошене полювання на піраній

27 травня, 2006 - 00:00
ФОТО СЕРГIЯ IСАЄВА

У зоомагазинах і на ринках Дніпропетровська тимчасово заборонено продаж піраній. На таку міру місцева влада пішла після того, як пересвідчилася в майже неймовірному — в одному з приміських водоймищ, озері Касянка, завелася відома своєю агресивністю риба з Амазонки. (Про що «День» родповідав ще 23 травня).

Як повідомив на прес-конференції в дніпропетровській облдержадміністрації начальник державної інспекції України з охорони водних живих ресурсів і регулювання рибальства Віктор Кириченко, спочатку фахівці його служби скептично поставилися до повідомлення дніпропетровських рибалок про те, що вони виловили в озері піраній. Проте ті зберегли свій улов і надали дуже вагомі докази. Представники інспекції виловили сітками всю рибу в невеликому водоймищі і, на своє здивування, виявили ще вiсiм піраній. Більше того південно-американські хижаки виду pirania natterera, очевидно, непогано почували себе в новій обстановці й мали намір іти на нерест — в їх черевцях іхтіологи виявили багато ікри. Ця обставина навіяла на вчених і рибінспекторів особливу тривогу. Оскільки озеро Касянка трубою сполучене з іншими водоймищами й гіпотетично піраньї могли проникнути навіть у Дніпро. Про всяк випадок працівники рибінспекції з густими сітками пройшлися сусідніми річками та озерами, однак там нічого не піймали, окрім карасів.

Появу піраній в Касянці вчені-іхтіологи пояснюють однозначно — їх випустили у водойму з акваріума, де рибки, судячи з кілець на лусці, протягом 3-х років непогано харчувалися. Інше питання — хто випустив і навіщо? Тут щодо версії у фахівців розбiжностi. Так, старший науковий працівник НДІ біології Дніпропетровського національного університету Олег Христов вважає, що піраній в Касянку запустили з меркантильних міркувань. Мілководне озеро аж кишить від річкових рачків-дафній, яких виловлюють і продають на корм акваріумним рибам. Підприємці, вважає О. Христов, запустили піраній, щоб ті винищили в озері всю іншу рибу, передусім карасів, які й харчуються дафніями. Інші іхтіологи вважають, що метою цієї «біологічної диверсії» було прагнення спровокувати заборону на продаж піраній. Бо таким чином ціна на хижаків на чорному ринку може зрости в багато разів. Нарешті, існує й третя, більш прозаїчна версія — невідомому аматорові стало не по кишені тримати в акваріумі ненажерливих рибок. Кожна з них за добу з’їдає м’яса до 40% від ваги свого тіла. Ось і вирішив жалісливий натураліст випустити улюбленців на «вільні хліби».

Іхтіологи твердять, що піраньї можуть жити в українських водоймищах лише влітку, коли температура води піднімається вище +15 за Цельсієм. Особливих причин для неспокою вони не бачать, хоча агресивні рибки за час свого перебування в озері встигли здорово пошарпати поголів’я карасів. На людей вони можуть відкрити полювання, якщо зберуться у величезні зграї і відчуватимуть нестачу корму, але для цього має вирости декілька поколінь. Як би там не було, але влада Дніпропетровщини підключила до розслідування інциденту міліцію і СБУ. За їхніми словами, невдасі-акваріумістові, який випустив піраній у відкрите водоймище, за українським законодавством особливо ніщо не загрожує. У найгіршому випадкові з ним проведуть профілактичну бесіду і випишуть невеликий штраф. Хоча в інших країнах, з більш м’яким кліматом, наприклад, у Китаї і США ввезення піраній або заборонене, або суворо контролюється, а за самовільний випуск у водоймища передбачено і карну відповідальність. Проте поки в Дніпропетровську обговорюють проблему наскільки реальною була загроза з боку піраній людині, місцеві іхтіологи і рибалки вже встигли скуштувати самих піраній у вареному і смаженому вигляді. Вони твердять, що оскільки піраньї близькі родичі лосося, м’ясо в них досить ніжне й смачне — просто пальчики оближеш.

Вадим РИЖКОВ, «День»
Газета: 
Рубрика: