Представники Національної ради з питань протидії туберкульозу та ВІЛ планують звернутися до керівництва АТО з проханням посприяти у безперебійній доставці на Донбас антиретровірусних, наркотичних препаратів для замісної підтримувальної терапії, а також протитуберкульозних медикаментів. Це дозволить забезпечити безперервний процес лікування тяжкохворих у зоні АТО.
За даними держслужби соцзахворювань, незважаючи на провал тендерів, залишок препаратів забезпечує ефективну безперервну терапію хворим на туберкульоз та ВІЛ до кінця 2014 року. Нерівномірний розподіл препаратів між областями, спричинив ситуацію, коли в одних областях препаратів не вистачає, а в інших — надлишок. Представники держслужби стверджують, що наказ про перерозподіл препаратів уже підписаний у Міністерстві, а сам перерозподіл буде здійснено найближчим часом. Сьогодні є проблема лише з поставками дитячих форм антиретровірусних препаратів, яка поки що не вирішується. Для того, щоби у подальшому проблем із закупівлями не виникало, Національна рада планує звернутися до Міністерства охорони здоров’я з пропозицією проведення тендерів до початку календарного року.
Олена ЄЩЕНКО, в.о. голови держслужби України соцзахворювань:
— Сьогодні питання медичної допомоги хворим на туберкульоз та ВІЛ на території Донбасу ускладнюється. Ключова проблема - це неможливість забезпечити повноцінний доступ до надання медичної допомоги на непідконтрольних українському уряду територіях. Питання лікування хронічних хвороб у зоні АТО не сприймаються як життєво необхідні жодною зі сторін. Зараз ускладнена доставка антиретровірусних препаратів до закладів охорони здоров’я у зоні бойових дій. Це спричинює переривання лікування, ефективність якого залежить саме від безперервності процесу. Також не всі пацієнти можуть потрапити до лікарень, що погіршує медичний нагляд. Ускладнюється доставка зразків сироватки для обстеження на ВІЛ, що призводить до несвоєчасної діагностики та моніторингу ситуації.
Існує й кадрова проблема, адже працівники закладів охорони здоров’я, розташованих у зоні АТО, виїжджають в інші регіони. Також порушуються графіки роботи громадських організацій та ускладнюються зв’язки з вразливими групами населення. Тим не менш, ми намагаємося підтримувати зв’язки з неурядовими організаціями, керівництвом АТО, щоб забезпечити максимально можливе безперервне постачання препаратів на непідконтрольні українській владі території та ефективне лікування наших пацієнтів.