Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

На Лівому березі — війна

«Бої» ідуть на репетиції
18 червня, 2009 - 00:00
У РЕПЕТИЦІЙНИХ СУПЕРЕЧКАХ НАРОДЖУЄТЬСЯ НОВА ВИСТАВА (АКТОР МИХАЙЛО ДОСЕНКО ТА РЕЖИСЕР ОЛЕКСАНДР КОБЗАР) / ФОТО ЄВГЕНА ЧЕКАЛІНА

Провідні актори Театру драми й комедії на Лівому березі Дніпра замахнулися на інсценізацію культового роману Володимира Войновича «Життя і пригоди солдата Івана Чонкіна». Художній керівник театру Едуард Митницький благословив Олександра Кобзаря і Андрія Самініна на творчий експеримент — молоді режисери завзято розпочали роботу й мріють восени показати глядачам прем’єру.

Чому «Чонкін»? Адже, як зізналися Кобзар і Самінін, в армії вони не служили (якщо не вважати роль Павки Корчагіна, яку зіграв у кіно Самінін), події тих років, що відбуваються в романі (напередодні Другої світової війни) знають тільки з фільмів і книг, але за їх словами, роман Войновича «надихнув на сценічне шукання своїми загальнолюдськими темами, неабиякими персонажами й подіями».

— Перечитуючи роман (вперше я читав його, коли він тільки з’явився і його передавали з рук в руки), ловив себе на думці, що він прекрасно розкладається на акторську трупу нашого театру, — признався Олександр Кобзар. — Я захоплювався соковитістю тексту, колоритом персонажів — словом, тим, що так потрібно для сцени. «Чонкін» — дає справжню свободу для творчості акторів.

Кобзар і Самінін разом написали інсценування і разом проводять репетиції. Вони ставлять виставу про те, що не можна бути до всього байдужим, бо до добра це не приводить. Людина виявляє себе у своєму ставленні до оточуючих людей і подій. Головна сюжетна канва вистави буде зосереджена на взаєминах Чонкіна і Нюри: їх зустріч докорінно змінює життя героїв.

Як наголошує Андрій — «в романі присутній самий «рух», а нам треба було виробити свою головну думку, суто сценічну. І потім, коли вийшов роман, то його, як кажуть, розтягли на анекдоти й цитати і, як мені здається, через це пропустили в ньому найголовнішу ідею: позицію людини, що живе за принципом «моя хата з краю». Нам хочеться показати відродження Чонкіна з байдужості».

Кобзар зробив пробний варіант інсценування, а Самінін вніс свої пропозиції і зміни. У процесі репетицій їм доводиться багато що міняти, скорочувати, і тут їх режисерський тандем працює вже в унісон. Для Андрія Самініна «Чонкін» стане режисерським дебютом, а Олександр Кобзар в режисурі вже не новачок, бо має досвід постановок, і диплом за літературно-музичну композицію за листами й віршами Василя Стуса, яку поставив на сцені Донецького театру. Пощастило хлопцям з художнім керівником постановки — Олексієм Лісовцом, який не тільки може дати цінну пораду, але і вимагає від творців і активної самостійності. У новій постановці зайняті все провідні актори театру (роль Чонкіна репетирує В’ячеслав Шеховцов і Михайло Досенко — трохи різні, з індивідуальною сценічною чарівністю актори, а Нюру гратимуть Леся Самаєва і Анастасія Баша)...

Оксана ДЕНЯКОВА
Газета: 
Рубрика: