Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

На «темному боці» держслужби

«Середньоукраїнський» візит пожежника чи санінспектора коштує підприємцю 183 гривні
12 лютого, 2000 - 00:00

Нелегальна (тіньова) економіка сьогодні в Україні становить майже 50 відсотків. Головна причина тінізації — надмірний податковий тиск з боку держави. Такі, в принципі неоригінальні, результати дало опитування держслужбовців та підприємців, проведене в грудні-січні благодійним фондом «Інтелектуальна ініціатива» за участю Інституту соціології АН України в п’яти регіонах. Більшість респондентів впевнені, що така кількість «тіні» криміналізує державу, скорочує податкові надходження й не сприяє соціальним програмам. Щоправда, вона ж створює робочі місця та є засобом виживання громадян. За оцінкою респондентів, найбільш корумпованими в Україні є ДАІ, митниця, міліція, податкова інспекція, вищі навчальні заклади (вважають службовці) та органи держвлади (стверджує більшість підприємців). Останні, до речі, за власними твердженнями, протягом року переживають у середньому 13 перевірок з боку різних контролюючих органів (візит пожежника чи санітарного інспектора в середньому коштує приблизно 183 грн. ).

На думку опитаних, у боротьбі з корупцією головними заходами уряду повинні стати: скасування статусу недоторканності суддів та депутатів усіх рівнів, радикальна податкова реформа, персональна відповідальність посадовців за протиправні дії та... підвищення їхньої зарплати. Між іншим, російські держслужбовці визнали, що їх, аби вони «не брали», задовольнила б зарплата в... $1,5 тисячі, а даішникам з глибинки вистачило б — $2,5 тисяч.

Між тим, як заявив «Дню» голова Всеукраїнського координаційного бюро з кримінологічних досліджень, професор Анатолій Закалюк, українська корупція вже просвічена, як під рентгеном, — проведено сім широкомасштабних обстежень, ряд наукових досліджень, вироблено концепцію боротьби з корупцією, що майже два роки тому затверджено указом Президента. Однак механізм її реалізації доручили Кабміну, тобто державним чиновникам, тому, вважає професор, на сьогодні реалізовано менше ніж 15% передбачених антикорупційних заходів.

Олександр ФАНДЄЄВ, «День»
Газета: 
Рубрика: