Однак такі валютні засіки, схоже, не тільки не утихомирили їхніх збирачів, а навпаки, додали заклопотаності. Прес- служба НБУ, роз'яснюючи суть того, що відбувається, проінформувала буквально про наступне: «Проведена Національним банком інтервенція на валютному ринку з метою поповнення міжнародних валютних резервів поки не дозволяє стверджувати, що проблема досягнення необхідних обсягів валютних резервів уже вирішена. Вона продовжує мати свої труднощі, оскільки останнім часом намітилася тенденція до зниження обсягів купівлі валюти. Враховуючи платежі до кінця місяця, а також темпи зростання міжнародних валютних резервів, НБУ вважає, що сплата 20% ING облігацій може призвести до серйозних труднощів з виконання вимог програми EFF на червень».
На перший погляд, ситуація складається парадоксальна: валютних резервів стало одночасно і багато і мало. Але насправді в цьому випадку йдеться не зовсім про валютні резерви, а про те, що перед нами розігрується чергове протистояння між Нацбанком і Мінфіном. Нагадаємо, 9 червня Мінфін не сплатив ING Barings основну суму і купонний доход по кредиту на загальну суму близько $163 млн. Згідно з умовами кредитного договору, протягом 10 робочих днів з дати погашення банк не може пред'явити офіційні претензії до України. За станом на 16 червня, за словами прес-секретаря Мінфіну Ірини Безверхої, «ніякої нової інформації немає, переговори тривають». Втім, якщо судити з розгорненої НБУ інформаційної кампанії, переговори продовжуються не тільки з кредитором-1 (ING Barings), а й кредитором-2 (Нацбанком).
Очевидно, нездатність Мінфіну й уряду викликати порив альтруїзму у закордонного інвестора, примусивши його до «добровільної» відмови від негайного отримання 80% капіталовкладень, невідворотно розвертає його у бік патріота Ющенка. Однак, поки ще голова правління Національного банку Віктор Ющенко сподівається на закінчення переговорів до 23 червня, коли закінчується пільговий період, і висловлює надію, що вони закінчаться успішно. «Шанс є, але чи буде він використаний — це інше питання», — сказав голова НБУ.
Ну, а що ж буде, якщо шанс упустять? Інформовані джерела кажуть, що НБУ нічого не залишиться, як погасити борги Мінфіну і тим самим втратити $163 млн. А ще В.Ющенко може ініціювати відкликання доручення правління Нацбанку емісійно-кредитному департаменту протягом двох днів проаналізувати і подати на розгляд правління висновки про можливість зниження облікової та ломбардної ставок. Ще можна чекати падіння валютного курсу гривні. Ще можна забути про якусь міфічну незалежність Нацбанку і т.д. і т.п. Одним словом, на фінансовому фронті без змін…
До речі, за повідомленням Financial Times від 28 травня, фінансові позиції ING Barings виглядають не так привабливо. За підсумками першого кварталу 1999 року прибуток групи ING скоротився на 12%. Торік через фінансові потрясіння в Азії та Росії група не дорахувалася 37% операційного доходу. Однак, за підсумками року менеджери ING планують зростання прибутку на 10—15%. Вони припускають, що це буде досягнуто за рахунок більш ретельного обліку чинників фінансових ризиків. У такому контексті абсолютно зрозуміло, чому ING Barings не бажає продовжувати співробітництво з українською владою. Все дуже просто: йому необхідно вилучити активи з ризикованих регіонів, щоб перемістити їх у благополучніші країни. Зокрема, в американські страхові фонди. «Для нас це головний пріоритет», — заявили представники ING газеті Financial Times.