За словами прес-секретаря УСБУ в Запорізькій області Олени Бей, нелегальні мігранти прибувають в Україну за дійсними офіційними запрошеннями на навчання. В основному, це громадяни Шрі- Ланки, Афганістану, Китаю і Пакистану. Виклики організовують так звані контактери — як правило, їхні співгромадяни, які свого часу закінчили наші вузи, одружилися на наших дівчатах і, завдяки респектабельному бізнесові, зробили хороший капітал. «Тарифи» за свої послуги (контактер вносить заставу за навчання іноземця), обчислюються в тисячах, зрозуміло, доларів. В’їхавши до країни за навчальною візою, іноземці отримують від вузу реєстрацію терміном до 1 року. Однак, не встигнувши легалізувати своє перебування в Україні, «студенти» починають «гострити вуха» на Захід. Під час «навчання» (заняття, як правило, вони не відвідують), мігранти чекають на відповідний момент, щоб виїхати до Італії, Німеччини, Великої Британії і так далі. Кордон незаконно переходять у районі КПП українсько-польської і українсько-угорської дільниць. Підпільні «збірні пункти» зосереджені, передусім, у Львові і Києві. Нещодавно оперативники столичного управління СБУ виявили підземне «укриття», розташоване під нижнім балконом одного з дев’ятиповерхових будинків.
Наведемо конкретний приклад в Запоріжжі. Протягом 1996—1998 років два громадянина Шрі-Ланки, студенти Запорізького державного медичного університету, під прикриттям контактерського бізнесу отримали 25 запрошень для в’їзду в Україну своїх співвітчизників. Жоден з них, кажучи казенною мовою, навіть не намагався легалізувати своє перебування на території нашої країни. Очевидно, поспішали. Працівникам СБУ вдалося затримати сімох. Ще такі цифри. Минулого навчального року на підготовчі відділення трьох запорізьких вузів було зараховано 15 громадян Бангладеш. Один із них, на початку цього літа випадково «сплив» у Італії.
На думку фахівців служби безпеки, подібні канали нелегальної міграції можуть використовуватися не тільки для перекидання людей, але й зброї, наркотиків, іншої контрабанди. Мало того, країнам Сходу і Африки властиві тривалі етнічні конфлікти, які разом з мігрантами автоматично переносяться на територію України. Ніхто з нелегалів не проходить медичного обстеження. Отже, кожен з них — потенційний перенощик «екзотичних» захворювань. Ситуація ускладнюється ще й тим, що пішовши в «підпілля», далеко не всякий мігрант спроможний знайти кошти для існування. Статистика злочинів за участю іноземців за останні роки різко збільшилася.
Риторичне запитання — «Що робити?» З вуст політиків сьогодні звучать різні пропозиції. По-перше, внести зміни до законодавчої бази України, що передбачають більш сувору відповідальність за порушення режиму перебування в нашій країні та організацію допомоги в нелегальній міграції. Вимагає удосконалення і механізм контактерської діяльності в українських вузах. Наприклад, при укладанні з іноземцями контрактів на навчання, в обов’язковому порядку закладати грошовий внесок у розмірі вартості зворотного проїзду. А вузам, котрі запрошують іноземців, перш ніж влаштовувати дні «відкритих дверей», мабуть, варто ретельніше перевіряти «на вошивість» майбутніх студентів.
P.S. 2000 року УСБУ в Запорізькій області заборонило в’їзд на територію України іноземцям з Туреччини, Сирії, Тунісу. З січня в регіоні «щезло» 10 іноземних студентів, у яких закінчився термін реєстраційної візи.