Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

На Житомирщині меншає чистих річок, струмків і ставків

По неефективному водокористуванню прокурори «б’ють» кримінальними справами
29 вересня, 2011 - 00:00

За низьких запасів поверхневих вод на Житомирщині (у посушливі роки загальний об’єм може падати до критичних позначок — менш ніж один мільярд кубічних метрів) їхня забрудненість стає все більшою, крім того, спостерігається неефективне використання водних запасів. Про це на спеціальній міжвідомчій нараді в обласній прокуратурі говорив старший помічник прокурора Житомирської області Павло Захарченко. Дані спеціального моніторингу свідчать, що вода забруднена навіть там, звідки її постачають населенню (це водосховище «Відсічне» (водозабір м. Житомира), річка Случ (водозабір м. Новограда-Волинського), р. Гнилоп’ять (водозабір м. Бердичева), р. Уж (водозабір м. Коростеня), Малинське водосховище (водозабір м. Малина) та інші), у яких спостерігається підвищення біохімічного та хімічного споживання кисню. До водних об’єктів у великих обсягах скидають неочищені стоки. На жодному із 270 водогонів області не застосовують прогресивних методів знезараження, що є фактором ризику для здоров’я населення.

Звичайно, за результатами проведених органами прокуратури перевірок, у сфері водокористування порушуть кримінальні справи (у поточному році — шість). Також внесено 126 подань і приписів, задоволено чотири протести. За результатами розгляду документів прокурорського реагування, до відповідальності притягнуто 77 посадових осіб, у тому числі 38 посадових осіб контролюючих органів. Відшкодовано 224 тис. грн., у тому числі 175 тис. грн. до бюджету.

На території області діє Національна програма екологічного оздоровлення басейну Дніпра та поліпшення якості питної води, регіональна програма «Питна вода Житомирської області на 2006 — 2020 роки» та інші проекти. Ними передбачено, що відповідні заходи мають проводити за рахунок державного бюджету України та коштом місцевих бюджетів. Однак через недостатнє фінансування їх як слід не виконують.

За такого ставлення з боку райдержадміністрацій, міських, селищних, сільських рад, констатують прокурори, ситуація із використанням та охороною водних ресурсів стає критичною.

Так, у Любарському районі питна вода на 100% не відповідає встановленим державою стандартам (у водогоні — за вмістом заліза, у шахтних криницях — за вмістом нітратів), на території Дубрівської сільської ради (Баранівський р-н) вміст нітратів у шахтних криницях перевищує норму у 97 разів (до 4900 мг/ куб. дм), зафіксовано значне перевищення нітратів у деяких криницях Баранівки. Невтішна картина в низці інших районів і міст області. Прокурори у цьому плані мають суттєві претензії до контролюючих інстанцій, вказуючи, що діяльність екологічних, санітарних органів тривалий час має формальний характер і реально не спрямована на покращання стану у сфері використання й охорони вод. Звідси й відповідні наслідки.

Валерій КОСТЮКЕВИЧ, «День», Житомир
Газета: 
Рубрика: