Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Надзвичайна» вода

19 березня, 2005 - 00:00

Рясні березневі опади загрожують повінню. Як повідомлялося раніше, це стихійне лихо вже спіткало 2400 приватних садиб у 34 населених пунктах Дніпропетровської, Запорізької, Миколаївської і Херсонської областей. На сьогодні підтопленими залишаються 1297 садиб. А снігу ще танути і танути...

У найбільшій небезпеці перебувають північні і західні області України. Як повідомляє МНС, на Житомирську область весняна повінь наступає небаченими темпами. З 43 водосховищ області 14 перебуває в аварійному стані, що загрожує повномасштабним потопом. Окремий привід для неспокою — можливість повені в Чорнобильській зоні. Щоправда, глава управління зв’язків з громадськістю МНС Олег Венжик пообіцяв, що змиву радіонуклідів не буде — в зоні відчуження вода не підніметься вище середніх позначок. У Волинськiй області накопичення снігу становить у середньому 720 тонн на гектар, там повінь почнеться приблизно в кінці березня — на початку квітня. У передгірських і гірських районах Закарпаття висота снігового покрову досягає 1 — 2 метрів, що в 2 — 2,5 раза більше норми. Запаси води в регіоні становлять більше 2 мільйонів кубічних метрів, і у разі дощів, які можуть бути спричиненi обіцяним теплим циклоном, повінь стане дуже реальною загрозою для регіону.

Столиці також загрожує повінь. Можливий максимальний підйом води в ріках і озерах міста Києва припаде на початок травня. Під особливою загрозою — Русанівські і Воскресенські сади. Затопить або не затопить столицю — залежить від швидкості реагування комунальних служб і злагодженості дій МНС. Усього по Україні в матеріальному резерві МНС у разі повені є 13 тисяч човнів, більше 10 тисяч одиниць інженерної техніки і близько 1500 одиниць пересувних електростанцій.

У останню добу дощ і підвищення температури активізували весняні процеси. Але вже сьогодні в Україні похолоднішає і розтавання припиниться. «Наступних три-чотири дні утримуватиметься холодна погода, — розповідає директор Українського гідрометеорологічного центру Микола Кульбіда, — в деяких регіонах нічна температура становитиме 12 — 15 градусів морозу. Це загальмує процеси танення, але проблема залишиться. Після 23 березня температура знову почне підвищуватися». Правда, якщо підвищуватиметься вона помірними темпами і без опадів — імовірність повені сильно зменшиться.

Українці досить сильно налякані повенями, і лише рибалки всі також спокійно сидять над ополонками в дні потепління. «Крижини відколюються і пливуть, — розказує О. Венжик, — кожного року ми рятуємо безліч рибалок. При цьому інші продовжують рибалити. Ми умовляємо їх піти, але вони не погоджуються». Причина проста — рибалки твердо впевнені в своїх здібностях вибирати «правильне» місце. А колег, «що попливли», вони вважають просто не такими досвідченими і розумними людьми.

Вікторія ГЕРАСИМЧУК, «День»
Газета: 
Рубрика: