Починаючи з 2007 року, православні організації України проводять опитування з метою визначити «Людину року в українському християнстві». Цього року переможцем став Патріарх УПЦ КП Філарет — «за значний внесок в утвердження християнських цінностей у житті, культурі та свідомості народу за останній рік». Протягом останніх місяців Патріарх на думку опитаних справді був миротворцем, який не лише висловлював свою підтримку українцям у боротьбі з владою, а й намагався своїми вчинками та словами сприяти мирному завершенню революції. Навіть відмовився від святкування свого ювілею через ситуацію в країні (23 січня йому виповнилося 85 років). Нагадаємо, що якраз напередодні з’явилися перші жертви Майдану.
Визначали переможця шляхом опитування, у якому взяли участь представники різних християнських конфесій, видавництв та Спілка християнських письменників України (на правах засновника премії). Голова цієї спілки Костянтин Шаповалов подарував від себе ще й свою картину, і додав, що своєрідна перемога у номінації Святійшого була з відривом у значну кількість балів, чого не було вже давно. «Цього року Патріарх своїм прикладом показував християнам, як треба себе поводити у такі складні часи, і це приклад для усіх — католиків, протестантів і християн», — додав Шаповалов.
Натомість Філарет зауважив, що нагороди — це не те, чим має гордитись людина. «Дякую за те, що висунули мене на перше місце, але цим не треба пишатись, як я часто говорю: «В одне вухо приймай, а в друге — випускай», бо християнин повинен бути смиренним. На що треба звертати увагу християнам різних націй — на служіння Богові. Ми повинні служити правді, а не владі. Зараз ми викривали злочинну владу Януковича. Злочинною є і агресія в Криму. Церква повинна викривати такі злочини. І не прикривати їх неправдою. Бо що зараз відбувається у Росії? Там торжествують, що вони захопили без єдиного пострілу чужу територію, злочином хваляться, неправдою, а треба розуміти, що там де неправда, там Бога немає. Там поразка — і перемоги не може бути».
Отримуючи нагороду, Філарет звернувся до українців зі словами надії, що після страждань обов’язково буде перемога. «Наближається свято Воскресіння Ісуса Христа, перед цим була Голгофа, страждання, зрада. Але чим закінчилось — Воскресінням. Тому Паска повинна нас утверджувати у тому, що Бог все переможе. Якщо він переміг смерть у людській природі, то переможе всяке зло, яке чинять люди у цьому світі».
Не оминув Патріарх і теми створення в Україні єдиної помісної церкви. За його словами, від імені Київського Патріархату оголошено про необхідність відновлення переговорів із представниками Московського Патріархату.
«Перш ніж починати переговори, ми ставимо перед церквою Московського Патріархату три питання. Якщо на них будуть відповіді, тоді переговори будуть плідними, — говорить Патріарх. — Перше — підтримуєте ви як церква соборну неділиму Україну чи ні? Друге — підтримуєте ви європейську інтеграцію? А якщо це так, то у цій державі повинна бути і помісна церква. Тому наше третє питання — чи підтримуєте ви єдину помісну українську православну церкву?».
Поки офіційної відповіді на цю пропозицію немає. Як пояснив Святійший, зараз в УПЦ МП обирають нового голову комісії, яка вирішуватиме це питання.