Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Народжувати по-голландському

Українська медицина прагне перейняти досвід
1 жовтня, 2002 - 00:00

Учасники семінару дійшли висновку, що розвиток альтернативної системи медичного догляду дозволить українським жінкам самостійно вибирати спосіб пологів. Однак процес допомоги при пологах ще залишається дуже проблемним і незавершеним. Як зазначали на семінарі голландські фахівці, в Україні все, що стосується здоров’я жінки, вагітності й пологів, було й залишається особистою проблемою самих жінок. Результат такого ставлення — велика кількість абортів і низька народжуваність.

У Нідерландах близько 40 відсотків жінок народжують удома, в оточенні сім’ї й акушерки. 70-80 відсотків таких пологів є успішними — без медичної допомоги. Річ у тім, що в Нідерландах спеціальність акушерки — це зовсім інше, ніж акушерки в нас. Там це фахівець з вищою медичною освітою, який приймає породіллю задовго до пологів і крок за кроком готує її до появи дитини на світ переважно в домашніх умовах. У голландських сім’ях, як правило, двоє-троє дітей прийняті однією й тією ж акушеркою. Там при пологах звичайно присутні не лише чоловіки (у 99,5 відсотках випадків!), але часто й діти сім’ї. Таким чином, нова дитина — бажаний член сім’ї та її прихід — радість для всіх учасників події. Закордонні фахівці кажуть, що головне для жінки — це психологічний комфорт при пологах. «Звична домашня атмосфера, затишна сімейна обстановка, відсутність стресу — найголовніші умови успішних пологів», — вважає викладач Школи акушерок Амстердама Аніта Ван дер Лей.

Наші лікарі також прагнуть якісно змінити ситуацію й ставлення держави до появи нових громадян. «У нас практично забули про те, що пологи — це природний, сімейний, інтимний момент життя жінки, а не медична операція», — сказала директор Харківського центру «Сім’я від А до Я» Валентина Чичкун. Ініціатори програми «Свобода вибору», як вони розповідали на семінарі в Криму, на зустрічі у відділі з охорони материнства й дитинства МОЗ України порушували питання про законодавче врегулювання альтернативних медичних служб з підготовки до пологів та допомоги при пологах. Нині вже тренінги для підготовки інструкторів з допомоги при пологах проводяться в Харкові, Сімферополі й Львові з участю фахівців з шести регіонів України. Готується до випуску адаптоване українське видання книги «Народити й відродитися». За статистикою, за останні 10 років в Україні спостерігається зниження народжуваності й зростання різних захворювань серед жінок репродуктивного віку, що призводить до скорочення здорової частини населення й до збільшення смертності в країні. А Нідерланди — країна з найнижчим у Європі рівнем дитячої та жіночої смертності. Частково такого показника досягнуто завдяки ставленню до вагітності не як до хвороби, а до пологів — не як до медичної проблеми.

За належної фізичної та психологічної підготовки жінка може отримати задоволення й щастя від пологів — заявив на семінарі лікар-психотерапевт, консультант центру підготовки до пологів «Сім’я від А до Я» Марк Воронов. На його думку, основною причиною всіх неприємностей при пологах є страх. А коли людина відчуває його, усі її внутрішні структури стискуються. Але, за словами М. Воронова, при нормальному ставленні до пологів страху не повинно бути: виділяється велика кількість гормону ендорфіну, й жінка переживає почуття щастя та задоволення.

Психологи кажуть, що в перші роки життя у дитини формується «банк» позитивних емоцій, які вона витрачає впродовж всього життя. Ставлення сім’ї до майбутньої дитини багато в чому визначає її майбутнє. 30 років статистичних спостережень засвідчили, що вже в 5-6-тижневому віці внутрішньоутробного розвитку дитина здатна відчувати радість, біль, страх, і їй передається весь психічний стан матері. А якщо в початковий період вагітності мати збиралася її перервати, це дуже згубно відбивається на майбутньому дитини: 10 відсотків таких людей схильні до суїциду, 20 відсотків можуть стати наркоманами, у 50 відсотків спостерігаються прояви аутизму, тобто невміння спілкуватися й успішно інтегруватися в суспільство.

Микита КАСЬЯНЕНКО,Сімферополь
Газета: 
Рубрика: