Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Настав час розплачуватися

Загроза банкрутства країни штовхає бюджет до профіциту
17 квітня, 1999 - 00:00

Що б не говорили чиновники різних рангів про соціальну спрямованість своєї бюджетної політики, головне завдання й нинішнього й багатьох майбутніх бюджетів — погашення накопичених внутрішніх і зовнішніх боргів. Причому, борги бюджетних споживачів будуть явно не першими на черзі.

Наступного року Україна повинна виплатити по зовнішньому боргу близько $2,3 млрд., — повідомив на прес-конференції міністр фінансів Ігор Мітюков. Певно, що повністю профінансувати такий обсяг виплат шляхом залучення нових позик неможливо, тому частину доведеться фінансувати за рахунок бюджетних прибутків. Нагадаємо, що левову частку цього боргу сформували позики на фінансування бюджетного дефіциту. Згідно з канонами економічної теорії, такі позики виправдані тільки за умови, якщо майбутні прибутки від їх інвестування покривають сам борг і відсотки по ньому. Сьогодні в Україні гроші, залучені для фінансування дефіциту, витрачаються майже виключно на державне споживання. При цьому реальні відсоткові ставки по держборгу досягли таких значень, що їх неможливо буде компенсувати за рахунок будь-яких майбутніх прибутків.

Як і у випадку з приватними інвестиціями, фінансування державних капіталовкладень за рахунок держборгу має сенс, якщо майбутні прибутки будуть прибутковими й покриють нинішні вкладення з відсотком. Тільки в цьому випадку держава не обтяжує майбутні покоління додатковими боргами. До речі, для тих країн Західної Європи, які з 1999 року стали членами Європейського валютного союзу, обов'язковим стала прив'язка розміру дефіциту держбюджету до частки державних інвестицій у ВВП (зазвичай це не більше 3%). Цю норму в багатьох країнах внесено до конституції. Певна річ, мається на увазі, що державні капіталовкладення приносять прибуток.

У Україні мало того, що позикові кошти «проїдаються», тут немає жодного натяку на реальну віддачу від державних інвестицій. На щастя, ця сувора правда нарешті досягла владних коридорів (гадаємо, не без підказки західних кредиторів). Про це свідчить рішення Уряду розробити бюджет на майбутній рік із профіцитом. Ігор Мітюков: «Розрахунки свідчать, що певну частину поточних прибутків державного бюджету в 2000 році ми повинні будемо направити на виплати по зовнішньому боргу, а це означає, що бюджет повинен бути, як мінімум, сформований із первинним профіцитом».

У минулу середу голова Нацбанку Віктор Ющенко заявив, що кредитна емісія НБУ не повинна перевищувати 772 млн. грн. У сумі з кредитами МВФ фінансування дефіциту поточного року, що планується, має бути дещо меншим, аніж 0,7% ВВП. Отже, первинний профіцит може бути отриманий вже в цьому році. Не було б щастя, то нещастя допомогло. Чи не так?

Ірина КЛИМЕНКО, «День»
Газета: 
Рубрика: