Кабінет Міністрів України розробив законопроект про державну підтримку вітчизняного книговидання, що передбачає, зокрема, звільнення від стягування податку на додану вартість і від податку на прибуток для підприємств вітчизняної поліграфії на період 2003—2008 років. Крім того, законопроект передбачає окремі митні пільги при імпорті поліграфічних матеріалів, які не виготовляються в Україні, повідомив учора голова Державного комітету інформаційної політики, телебачення і радіомовлення України Іван Чиж за підсумками наради у прем’єр-міністра Анатолія Кінаха. Необхідно зазначити, що законопроекти, які раніше розробляли і обговорювали практики українського книговидання (в тому числі за участю Держкомінформу), передбачали дію такого закону до 2010 року.
Як передає інформаційне агентство Інтерфакс-Україна, законопроект передбачає, що механізми надання цих пільг, а також використання звільнених від оподаткування коштів на розвиток вітчизняних підприємств визначатиме Кабінет Міністрів України. За прогнозами Івана Чижа, набуття чинності цього документа дозволить виготовляти в Україні до 3,5 примірника книг на одну людину на рік (для порівняння: Польща — 9,5, ФРН — 12, Росія — 3,5). Сьогодні в Україні цей показник становить 0,95, хоч на думку багатьох експертів реально він трохи вищий. Чиж також повідомив, що уряд планує на своєму засіданні 11 вересня схвалити цей законопроект, після чого надіслати на розгляд парламенту. У свою чергу, А. Кінах висловив сподівання, що уряду разом із парламентом вдасться виправити нинішню «плачевну ситуацію в українському книговиданні» в максимально короткі терміни, зокрема, шляхом прийняття цього закону.
За період із 1980 року річний наклад виданих в Україні книг знизився в 4,5 раза. Минулого року за попередніми статистичними даними Книжкової палати України видано рекордну кількість книг і брошур — 10,6 тис. найменувань, що навіть більше попереднього найвищого показника в 1980 році — 9,06 тис. Разом із тим, співвідношення громадянин—книга дуже маленьке. Український книжковий ринок давно заповнила дешева продукція, видана в Росії і Білорусі, обсяг якої сьогоднi оцінюється близько 90% за назвами і близько 70% від загальної кількості книг. Основною причиною занепаду вітчизняного книговидання, як відомо, стали непомірні податки, які не дають можливості видавцям формувати достатні обігові кошти. В Україні видання книг оподатковується за найвищими ставками в Європі; тоді як у 11 європейських країнах ПДВ не стягується взагалі, а у державах Європейського Союзу не перевищує 5%. За попередніми даними, в 2001 році в Україні реалізовано 83,3 млн. примірників книг. З них 32,3 млн. (39%) становлять книги українського виробництва. Враховуючи сьогоднішню законодавчу ситуацію, цифра сама по собі вельми непогана, але, як і більшість офіційних цифр, не враховує величезні обсяги реалізованої на ринках країни контрабандної продукції.