Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Не бити курсом гривні по нафтопродуктах

вимагає уряд у Нацбанку
11 серпня, 1999 - 00:00

Це саме та тема, яку треба було б обговорювати відкрито. А оскільки Кабмін для преси закрили, то мова йшла переважно про те, як зробити курс гривні прийнятнішим для нафтотрейдерів, які завдяки цьому наповнять ринок нафтопродуктів, таким чином дозволивши Нацбанку нарешті по-справжньому зайнятися зміцненням національної валюти.

Тим часом учорашні події на нафто-валютному ринку були сповнені драматизму. З ранку віце-прем'єр Сергій Тигипко, який тільки напередодні розповідав про те, як злочинно збагачуються нафтотрейдери, що мають рентабельність до 200%, закликав Нацбанк до валютної інтервенції, щоб забезпечити стабілізацію гривні. При цьому віце-прем'єр з економіки підкреслив, що уряд «уже здійснив усі можливі заходи для нормалізації ситуації на ринку нафтопродуктів». Отож чинник впливу на девальвацію гривні, на його думку, істотно ослабнув, і тепер настала черга Нацбанку стабілізувати ситуацію на валютному ринку. Більше того, С. Тигипко зазначив, що девальвація гривні, яка тепер саме триває, негативно впливає на ринок нафтопродуктів. Тим часом за результатами вівторкових торгів на міжбанківському валютному ринку Нацбанк установив на середу офіційний курс 4,6784 грн./$ 1. Можна сказати, що суботнє промивання мізків, влаштоване Вікторові Ющенку прем'єром Валерієм Пустовойтенком і першим віце-прем'єром Анатолієм Кінахом дало перші результати: курс гривні порівняно з вівторком зупинився. Утім, це, мабуть, було зроблено не дуже легітимними методами. У понеділок провідні банки були попереджені телефонними дзвінками з НБУ про неприпустимість перевищення офіційного курсу долара більш ніж на 0,5 % під час здійснення операцій. Однак після цього не було жодного офіційного розпорядження. І банкіри, котрі вже трохи відвикнули від телефонного права, зовсім не поспішали підкорятися «наполегливим» умовлянням Нацбанку. Одночасно вони стримувалися і від прогнозів на майбутнє, оскільки не мали інформації про реальність обмежень, що запроваджуються Нацбанком. Крапку в цьому питанні поставила нарада у Віктора Ющенка, скликана за декілька годин до початку засідання Кабміну. Як повідомив «Дню» радник глави Нацбанку Віктор Лисицький, нарада «засудила» нинішній валютний курс як передевальвований і висловилася на користь зміцнення гривні. Якими методами? На це запитання ми конкретної відповіді не отримали і, схоже, Нацбанк, усупереч закликам, не буде вдаватися ні до інтервенції, ні до адміністративних заходів, сподіваючись, головним чином, на природне падіння попиту на долар, що надміру злетів.

Однак нетерплячому урядові, над яким нависають жовтневі вибори, така позиція явно не до душі. В. Ющенка вчора на Кабміні, мабуть, виховували... А він, як видно з повідомлення, надісланого в редакцію В. Лисицьким, твердив, що нинішня девальвація гривні, яка пробила встановлений коридор, майже не позначиться на інфляції...

Продовження теми на сторінці "Економіка"

Віталій КНЯЖАНСЬКИЙ, «День»
Газета: 
Рубрика: