Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Не морочте голову»

Як відрізнити боротьбу з корупцією від боротьби за владу?
10 грудня, 2009 - 00:00

Учора весь світ відзначав Міжнародний день боротьби з корупцією. Генеральний секретар ООН Пан Гі Мун виступив щодо цього приводу зі спеціальним посланням. «Я закликаю всіх, — звертається він до громадян усіх країн планети, — узяти на себе урочисте зобов’язання: ніколи не пропонувати й не брати хабарів». На його думку, корупція сприяє проникненню на ринки підроблених, або низькоякісних медичних препаратів, а також дозволяє вивозити небезпечні відходи на звалища, або ж скидати їх в океани. Він підкреслює, що корупція веде до фальсифікації виборів, підриває законність і може створювати загрозу для безпеки, провокувати фінансові кризи.

Усе сказане має пряме відношення й до нашої країни. Нещодавно міжнародна організація Transparency International поставила Україну на 146 сходинку в рейтингу країн зі сприйняття корупції. Цю позицію ми ділимо з Камеруном, Еквадором, Кенією, Сьєрра-Леоне, Східним Тімором, Росією та Зімбабве. Гарна компанія! Як би з неї вибратися? Це запитання дуже часто ставлять собі та українським громадянам наші політики. Але вся біда в тому, що піднімається воно, як правило, один раз у чотири-п’ять років — коли країна підходить до чергових виборів президента, або народних депутатів. Пам’ятається, переважно на цьому «конику» в’їхав на Банкову Леонід Кучма. Але корупція лише розцвіла. Ще й сьогодні у всіх на слуху розмови про руки, які нічого не крали, і про бандитів, місце яким виключно у в’язницях. Корупція й на них ніскільки не відреагувала.

Більше того, сьогодні боротьба з нею перетворюється в небезпечну зброю, що використовується в політичних війнах. Відповідна дата в календарі надала для цього черговий привід. Учора Президент України Віктор Ющенко провів нараду з керівниками силових відомств. Мета — направити караючий меч СБУ та інших правоохоронців на обвинувачувану в корупції прем’єр-міністра Юлію Тимошенко. «Питання до Служби безпеки України, — наступав на суперницю на виборах Президент. — За останні 10 днів поширилася інформація про те, що БЮТ розробив систему заохочень на майбутніх виборах». І пояснив: така система передбачає, що п’яти членам окружних виборчих комісій, які забезпечать Тимошенко перше місце на грядущих виборах, обіцяні місця у виборчих списках БЮТ на виборах до місцевих рад. «Прошу організувати тотальну перевірку», — велів Президент голові СБУ Валентину Наливайченко. Він також констатував, що за останні два місяці прем’єр обіцяла підвищити заробітні плати представникам тих професій, які зазвичай використовуються на виборах. «Це — політична корупція», — зробив висновок Ющенко, і назвав його «підказкою» для Генеральної прокуратури. Дісталося також представникам МВС (і особисто міністру Юрію Луценку), податковій службі, держмитниці. Ющенко підкреслив, що люди, які повинні очолювати боротьбу з корупцією, є «співучасниками цього жахливого процесу».

Разом із тим, не виключено, що Президент і сам може стати мішенню для подібних звинувачень. Напередодні він відхилив ухвалений у парламенті 393 голосами Закон «Про внесення змін до Закону України «Про запобігання й протидію легалізації (відмиванню) прибутків, отриманих злочинний шляхом». На думку Президента, в результаті Держфінмоніторинг наділяється невиправдано великими повноваженнями, що не відповідають реальним потребам боротьби з економічною злочинністю та протидії фінансуванню тероризму.

Антикорупційна тема ефективно використовується й урядом. У вівторок він провів спеціальне засідання. «Сьогодні за результатами актів перевірки КРУ із 6 тисяч 597 випадків порушено всього 769 кримінальних справ», — критикувала Тимошенко правоохоронні органи. Прем’єр вважає, що для боротьби з корупцією зусиль уряду недостатньо, і пропонує, зокрема, створити спеціальні незалежні антикорупційні бюро, підпорядковані уряду.

Цікаво, що головний міліціонер країни в цьому питанні показав себе, як то кажуть, святішим за Папу Римського, закликавши прем’єр-міністра до рішучих дій. «Юліє Володимирівно, ставайте президентом, створюйте спецсуддів, спецпрокурорів, спецслідчих (щось таке під назвою «трійки» в нашій історії уже, здається, було? — Авт.) і не морочте голову надіями на те, що косметичними методами можна щось змінити в цій ситуації», — зауважив Луценко і, схоже, в дечому був правий. Візьмемо останню антикорупційну фішку уряду: заборона на держзакупівлі в посередників та дилерів, в якій, безумовно, є раціональне зерно. Але чому б одночасно не заборонити ще шкідливішу, явно корупційну, але досить часто використовувану практику позаконкурсних закупівель в одного, незрозуміло ким вибраного, продавця?

Віталій КНЯЖАНСЬКИЙ, «День»
Газета: 
Рубрика: