Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Неплатників дістануть «таргани»

2 червня, 2005 - 00:00

Спеціальний пристрій точкового відключення квартир боржників за воду, які проживають у багатоповерхівках, з дуже неординарною назвою «Тарган» розробили фахівці донецького підприємства «Донецькміськводоканал». «Тарган» був створений на основі аварійних зондів, за допомогою яких фахівці виявляють місце прориву водоводу. Завдяки своїй гнучкості й вивертливості прилад проникає всередину водопровідних комунікацій будинку й відключає неплатника в точці виходу внутрішніх мереж квартири. Таким чином, тепер водоканалу не треба отримувати дозвіл суду на відвідування житла боржника. При цьому один прилад може відключити до 50 квартир на день. Крім того, інженери водоканалу розглядають можливість використання приладу для відключення не лише води, а й каналізації. Раніше аналогічні розробки вже застосовувалися фахівцями комунальної сфери в інших регіонах (наприклад, «Спрут» у Полтаві).

Наприкінці травня «Тарган» відправився в перший рейд містом. Найближчим часом водоканал збирається виготовити ще 10 приладів для комунікацій різного діаметра, кожний з яких буде закріплений за окремим районом міста. Також, як повідомило керівництво КП «Донецькміськводоканал», підприємство збирається оформити авторські права на цю розробку й нині обговорює питання про масове виробництво «Таргана» для своїх колег з інших міст.

Але, незважаючи на такі оптимістичні плани, навіть нові розробки не можуть врятувати Донбас від колапсу системи водопостачання, який, за оцінками фахівців, загрожує регіону вже цього літа. Більш того, за оцінками фахівців, комунальне господарство не лише Донецька, а й усієї Донецької області загалом сьогодні доживає. Через півроку жителі Донбасу не зможуть користуватися водою й теплом, нікому буде вивозити сміття й ремонтувати ліфти. Основною причиною кризи фахівці вважають невідповідність діючих тарифів реальним витратам підприємств.

У Донецьку тариф для населення покриває менш як половину витрат на постачання води до будинків жителів міста. При тому, що Донецьк залишається поки одним з небагатьох міст, де вода подається цілодобово. Те саме стосується й інших комунальних послуг. До проблем збитковості тарифів додаються неплатежі (середній «поріг» платежів у області — 80%), а також проблема зношеності комунікацій — до 70%.

Сьогодні фахівці в області для боротьби з неплатежами пропонують залучати альтернативні джерела фінансування, методики ефективного витрачання коштів. Крім того, в Донбасі була розроблена особлива «тарифна формула», суть якої зводиться до оперативного перегляду тарифів після стрибків цін на енергоносії.

Ганна ХРИПУНКОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: