Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Непохитний суд

Віктор НЕБОЖЕНКО: «До нового року буде сформован перший список осіб, на яких буде покладено санкції європейської спільноти»
30 серпня, 2012 - 00:00

Дива не сталося. Тимошенко і далі за ѓратами. «Вирок залишити без змін», — зачитав учора рішення суддя Вищого спеціалізованого суду Олександр Елфімов. Вирок Печерського і рішення Апеляційного судів у «газовій справі» залишилися чинними: 7 років за одноосібне ухвалення директив на підписання газової угоди з Росією. Далі лише Європейський суд з прав людини. Там можна оскаржити рішення українських судів. Суддя Елфімов також не задовольнив клопотання адвоката Тимошенко — Миколи Сірого про зміну міри припинення екс-прем’єра.

«Це геть непристойне рішення, коментує ситуацію народний депутат від «БЮТ-Батьківщини» Андрій СЕНЧЕНКО. — Воно завершує всю картину, яка підтверджує, що систему правосуддя в країні зруйновано цілковито. Я майже три години слухав рішення суду. Так от, можна навести безліч абсолютно безглуздих прикладів. Приміром, йдеться про те, що «свідки підтверджують наявність газу в газосховищах». Для розуміння, газові сховища — це, по суті, природні порожнини в землі, що залишилися після видобутку газу. Які свідки можуть підтверджувати наявність газу під землею? Можуть підтверджувати документи. Одне слово, все шито білими нитками. На мій погляд, це рішення явно писали не в суді, а там само, де й вирок Печерського та Апеляційного судів, — на Банковій».

На ухвалене в Україні рішення одразу ж зреагувала європейська спільнота. «Ми глибоко розчаровані наслідками поточної ситуації, коли двоє важливих лідерів опозиції не зможуть взяти участі у майбутніх парламентських виборах, коли суд не поважає міжнародних стандартів щодо справедливого, прозорого процесу», — заявив представник Європейської комісії Майкл Манн у Брюсселі. Своє розчарування висловили і у Великій Британії. За словами міністра у справах Європи Девіда Лідінгтона, прогресу в контексті угоди про асоціацію України з ЄС важко буде досягти без чітких доказів того, що Україна прихильна до демократії та верховенства права.

Слід зазначити, рішення українського суду збіглося в часі з розглядом справи Тимошенко в Європейському суді. Там, нагадаємо, розглядається порушення за чотирма статтями Європейської конвенції з прав людини у справі Юлії Тимошенко. Йдеться про 3 статтю — це жорстоке поводження, 5 статтю — незаконність затримання і утримання під вартою. Ця стаття розглядатиметься разом із статтею 18, яка передбачає політичні мотиви переслідування, і статтею 8 — втручання в особисте та приватне життя. Зараз, після винесення ухвали касаційною інстанцією у «газовій справі» в Україні, захист Тимошенко може звернутися до Європейського суду зі скаргою про незаконність вироку у справі екс-прем’єра. На нинішньому етапі розгляду «газової справи» в Євросуді, мінімум, який отримає Тимошенко, за словами її захисту, — це матеріальна компенсація. Рішення може бути ухвалене через півтора-два місяці.

«Це не лише справа Тимошенко, це прилюдне визнання відсутності правосуддя для будь-якого громадянина в нашій країні, — продовжує Андрій Сенченко. — Причому в будь-якому процесі: цивільному, кримінальному, адміністративному. Незалежно від того, політик або пересічний громадянин, ніхто не може захистити свої законні права. І жодні європейські суди за нас це не змінять, тому що необхідні кардинальні зміни. А кардинальні зміни — це зміна влади в країні. Це відновлення дії Конституції, законів, парламенту тощо. Дії нинішньої влади відносно Тимошенко — це страх, що переходить у жахіття. Тут навіть не мотиви помсти. Янукович і його оточення розуміють, що можна дурити народ місяць, два... рік, але три роки не вийде. Тому вони сподіваються, що за відсутності основного політичного опонента, лідера опозиції, їм удасться втримати країну в покорі. Влада не розуміє, що у будь-який момент це може вибухнути».

Вердикт касаційної інстанції стосовно Тимошенко свідчить також і про те, що у виборах вона брати участь вже остаточно не зможе. «До виборів Тимошенко не допустять у будь-якому разі, а після виборів сам Президент опиниться перед вибором — формувати авторитарну диктатуру по типу Лукашенка або займатися реформами, — говорить політолог Віктор НЕБОЖЕНКО. — З іншого боку Янукович не має якоїсь чіткої стратегії щодо великої політики відносно Тимошенко, виборів або парламентаризму. На його рішення, схоже, кожного разу впливають абсолютно різні люди. Тому я не здивуюся, якщо завтра Янукович зробить заяву, що Червоний хрест попросив відправити Тимошенко на лікування до Європи. Я не здивуюся, якщо він ухвалюватиме абсолютно суперечливі рішення».

На думку Небоженка, Янукович прекрасно розуміє, що під його політичним тиском відносно Тимошенко суддями всіх інстанцій — від Печерського до Вищого спеціалізованого — ухвалено несправедливі політичні рішення. «Тому його завдання — зробити суддів співучасниками свого політичного злочину, — підкреслює політолог. — Зрозуміло, що на той час, коли в Європейському суді з прав людини триває оцінка української судової системи, в Україні ухвалюється рішення, що Тимошенко сидить справедливо. Звичайно, це ще один удар по іміджу України, спроба протиставити міжнародну систему судочинства українській. Природно, Європейський суд дасть жорстку оцінку нашій судовій практиці. Конфлікт між європейською судовою практикою і українською судовою машиною ляже в основу матеріалів як «знамените українське досьє». Крім того, відомо, що до Нового року буде сформовано лише перший список осіб, на яких ляжуть санкції європейської спільноти. І природно, що так само, як і білоруські судді, українські матимуть щастя опинитися в списку політиків, суддів і бюрократів, небажаних для Європи».

Іван КАПСАМУН, «День»
Газета: 
Рубрика: