У січні—лютому 2001 року 44% українських підприємств працювали збитково, допустивши 2680,2 млн. грн. збитків. Всього ж протягом вказаного періоду підприємства і організації України (крім малих, сільськогосподарських підприємств і установ, які утримуються за рахунок бюджету) отримали фінансовий результат від своєї діяльності в сумі 2177,9 млн. грн., повідомляє Інтерфакс-Україна з посиланням на Держкомстат. Найбільша питома вага збиткових підприємств в паливній галузі (66%), на транспорті (65%), у сфері матеріально-технічного постачання і збуту (61%), в машинобудуванні і металообробці (57%), в житлово-коммунальному господарстві (57%). У галузі зв’язку 70% підприємств працювали з прибутком, в торгівлі і громадському харчуванні — 65%, в побутовому обслуговуванні — 69%, в кольоровій металургії — 60%.
Генеральний директор асоціації «Укрконсалтінг» Віталій МАРГУЛІС вважає це свідченням того, що більшість підприємств або не виробляли продукції, або працювали «на склад». Що стосується промислового росту, про який бадьоро рапортує уряд, то тут, на думку В.Маргуліса, відбувається підміна понять: «Ми перманентно пишаємося ростом обсягів виробництва. Тим часом цей показник не несе в собі смислового змісту: можна виробляти скільки завгодно продукції, але вона не буде товаром. Тому у всьому світі користуються поняттям «ріст об’ємів продажу» Ми до цього ніяк не прийдемо: з одного боку, показуємо уявний ріст, а з іншого — всі витрати на виробництво нікому не потрібної продукції важким тягарем переходять в збитки підприємств».
На думку доктора економічних наук Олексія ПЛОТНИКОВА, ріст обсягів виробництва досягається в основному за рахунок декількох, так званих базових галузей, які перекривають відставання інших. Висока питома вага збиткових підприємств, як вважає О. Плотников, свідчить про те, що у нас відсутній необхідний для розвитку підприємництва клімат: «Реальних ринкових реформ ці підприємства не відчули і не змогли знайти свого місця в нинішніх економічних умовах».