Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Неувага влади чи неучасть громади?

Наскільки (не)дієвою може бути громадська рада при ОДА: донецький приклад
31 січня, 2013 - 11:50

Шістдесят громадських організацій з 271 було обрано до нової громадської ради при Донецькій обласній адміністрації. Серед тих, що увійшли, — молодіжні, ветеранські, афганські, шахтарські, жіночі, правозахисні, доброчинні тощо.

На цю громадську раду вже встигли начепити ярлик провладного і неефективного органу. «Я член минулої громадської ради, яка була абсолютно неефективною протягом двох років свого існування. За весь цей час ми навіть не обговорили жодного питання, я вже не кажу про те, аби його вирішити. Чому так сталося? Там були ті організації, які, на мій погляд, не є громадськими. Це, як правило, ті, що існують на ѓранти. Вони виконують свої програми, а проблеми, які нині непокоять донеччан, до їх інтересів не входять. Подивившись новий склад ради, я нічого доброго від неї не чекаю. Наприклад, з деякими з цих організацій ми нещодавно обговорювали проблеми видобутку сланцевого газу в Донецької області. Але жоден з представників минулої ради не зацікавився і не прийшов на слухання. Якщо повториться торішня ситуація, я на першому ж засіданні вийду з неї», — каже громадська активістка, голова Донецької обласної організації Всеукраїнська організація «Просвіта ім. Т.Г. Шевченка» Марія ОЛІЙНИК.

Про те, що минула громадська рада була неефективною, кажуть і в Донецькій обласній організації Всеукраїнського громадського об’єднання «Комітет виборців України». Про це вони повідомили у своєму зверненні, де пояснили свою позицію невходження до громадської ради. «Протягом 2011—2012 рр. взаємодія посадових осіб із громадською радою мала безініціативний, несистемний і непублічний характер. Відсутність реальної зацікавленості облдержадміністрації в ефективній співпраці із власним консультативно-дорадчим органом унеможливлювала розв’язання актуальних проблем у сфері взаємодії влади і громадськості...», — йдеться в заяві.

Водночас член правління Міжнародного товариства «Меморіал», керівник правозахисної організації «Донецький меморіал» Олександр БУКАЛОВ, організація якого з 2005 року є членом громадської ради, переконаний, що справа не в незацікавленості державних органів, а в пасивності самих членів організації. «З досвіду інших років можу сказати, що складнощі роботи ради були пов’язані не з відносинами ради та органів влади, а з неспроможністю членів громадської ради певним чином розв’язати проблеми, що існують».

Серед організацій, які не пройшли, — Об’єднання громадян «Центр політологічних досліджень». «Центр політологічних досліджень» (ЦПД) делегував на участь у засновницьких зборах нового складу Громради ДонОДА нашого співробітника, який був у минулому складі, — Олега Онопка. За результатами рейтингового голосування він до складу Громради не потрапив. ЦПД нормально сприймає цей факт і разом з партнерами аналізуватиме державну політику в області, братиме участь у консультаціях, надаватиме рекомендації та експертні висновки. Наскільки буде ефективною нова рада, можна буде побачити за перші 3-4 місяці. Оптимізму додає факт, що раду було обрано рейтинговим голосуванням у складі 60 осіб, а не більш як 270 осіб — тобто робота потенційно може бути продуктивнішою. Але ми поділяємо також песимізм колег, які висловлюють стурбованість щодо можливої «керованості» нового складу ради з боку органу влади, при якому її створено. На нашу думку, між владою і суспільством повинні існувати здорова конкуренція і відсутність прямого тиску», — розповідає голова організації Сергій ШТУКАРІН.

Катерина ЯКОВЛЕНКО, «День», Донецьк
Газета: 
Рубрика: