Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Неясне завтра недобудованого вчора

12 липня, 2000 - 00:00

Фактичний провал аукціону став ще одним свідченням нагальності проблем, які виникають у процесі приватизації довгобудів. Підбиваючи підсумки аукціона, начальник регіонального відділення Фонду державного майна України по Київській області Олександр Марценюк сказав: «На цей аукціон попередньо було виставлено 45 об’єктів, але заявки надійшли лише на три. При цьому на кожен об’єкт було лише по два учасники, тобто той мінімум, за якого взагалі можливе проведення торгів. Що стосується ціни, то можна сказати, що в цілому ми задоволені, адже за ці об’єкти можна доплачувати й доплачувати (Перевищення початкової ціни продажу склало 1,3. — Авт. ). Я не знаю, чи вистачить сили у покупців довести до завершення придбані об’єкти».

У спадок від планової економіки Україна отримала більше 60 тисяч довгобудів. Половина з них — підприємства, школи, лікарні, санаторії тощо ще перебувають у власності держави, яка навряд чи у найближчий час буде здатна їх відродити. Голова Фонду державного майна України Олександр Бондар вважає, що тримати незавершені об’єкти у державній власності, — це економічний злочин.

З початку приватизації в Україні вже змінили форму власності понад 9,2 тисячі об’єктів незавершеного будівництва. На жаль, ще невідома повністю їхня подальша доля. Але вибірковий аналіз майже 200 введених вже в дію колишніх довгобудів, проведений у рамках проекту МФК «Приватизація незавершеного будівництва в Україні», показав, що серед них переважають об’єкти, приватизовані з аукціону (73% досліджених об’єктів). На налагодження нового бізнесу пішло від одного до двох років. Більше половини об’єктів працюють у невиробничій сфері. Це магазини, торговельні та побутові комплекси, кафе, санаторії, бази відпочинку, офісні центри тощо. На кожному четвертому колишньому довгобуді налагоджено виробництво: від невеликих переробних цехів до потужних промислових підприємств. Всього на цих об’єктах створено понад 6,6 тисячі нових робочих місць.

КОМЕНТАР

Пітер ВОЙКЕ, виконавчий віце-президент Міжнародної фінансової корпорації, керуючий директор групи Всесвітнього банку:

— По-перше, важко судити про хід всього проекту приватизації об’єктів незавершеного будівництва на прикладі лише одного аукціону. Тим більше, що із 45 довгобудів, які попередньо виставлялися, більшість знаходиться у м. Славутич. А після того, як було оголошено про закриття Чорнобильської АЕС, таке падіння інтересу до незавершених об’єктів у Славутичі абсолютно зрозуміле. Якщо ж говорити про ціну, то кожен повинен розуміти, що довгобуди в їх сьогоднішньому стані — це порожнє місце. Тому можна лише радіти, якщо завдяки приватизації з нічого отримуються нові робочі місця. Проект приватизації недобудов в Україні є перспективним. Найголовніше, що передача об’єктів державної власності в приватні руки відбувається шляхом аукціонів абсолютно прозоро.

Юлія ШАЙДА, «День»
Газета: 
Рубрика: