4 червня в Запоріжжі чекають на Президента України Віктора Ющенка. Як видно з програми візиту, головне дійство відбудеться на острові Хортиця. Всім відома любов глави держави до пам’яток історії та культури. Обіцяють не розчарувати його й у центрі української металургії: на острові Хортиця Президенту подадуть на схвалення проект будівництва комплексу «Запорізька Січ».
Ідея будівництва комплексу аж ніяк не нова. Уперше про нього заговорили ще в 1970-ті роки. Тоді разом із музеєм запорізького козацтва на острові планували побудувати пам’ятник «Козаки в дозорі». Проект розробили у Львові. Тоді був побудований лише музей. Із 2003 року почала втілюватися ідея будівництва комплексу «Запорізька Січ». Стара влада ставилася до неї вельми прохолодно, і перші роботи розпочалися тільки наприкінці 2004 року. Новим поштовхом у будівництві стало обрання Президентом України Віктора Ющенка. Вступивши на посаду губернатора, народний депутат Юрій Артеменко заявив, що першим і головним напрямом його роботи на посаді голови облдержадміністрації стане саме відродження Хортиці та будівництво комплексу. Але все впирається у фінанси. Проектний кошторис комплексу становить 14 із половиною мільйонів гривень. На сьогодні освоєно трохи більше за два. За 14 мільйонів планують звести кілька куренів, кузню, козачі оборонні об’єкти. І ось інвестор начебто знайшовся. Металургійний комбінат «Запоріжсталь» виступив з ініціативою взяти на себе всі витрати на будівництво музейного комплексу «від підмурка до даху». Президенту Віктору Ющенку керівник «Запоріжсталі», Герой України Віталій Сацький відправив листа, в якому комбінат висловив готовність узяти всі фінансові витрати на себе. На пропозицію комбінату Віктор Ющенко відповів вдячністю. На офіційному бланку з текстом листа Президент власноручно дописав «Вдячний. 4.06 на о. Хортиця прошу надати план проекту». І все ж ідея залучення як інвестора «Запоріжсталі» облдержадміністрація сприйняла, скажімо так, з прохолодою. 30 травня в Запорізькій облдержадміністрації мало відбутися підписання договору між національним заповідником «Хортиця» та комбінатом «Запоріжсталь», проте документ так і не підписали. Принципових моментів, як з’ясувалося, два. Облдержадміністрація як представник держави попросила збільшити фінансову участь комбінату «Запоріжсталь» у будівництві на півтора мільйона. Металургійний комбінат пішов на збільшення витрат на будівництво, і фінансове питання вирішили протягом 10 хвилин. Тепер кошторис решти робіт становитиме 12 мільйонів 319 тисяч 333 гривні. Мало того, як стало відомо, «Запоріжсталь» готовий вкласти навіть 20 мільйонів гривень. Проте і це не вирішило проблеми. Раптом стало відомо, що ця нарада робоча, і ніхто з боку адміністрації та музею не має наміру ставити свої підписи під договором угоди, навіть попри те, що документи пройшли всі узгодження між сторонами за кілька днів до 30 травня. Присутній на нараді генеральний директор Національного заповідника «Хортиця» Костянтин Сушко на коментарі поскупився: «Загалом було багато запитань. І майже всі питання принципово враховані. Сьогодні ми мали підписати цю угоду, але оскільки я виступаю не як приватна особа, то лише дуже б хотілося, щоб із цим актом ознайомився заступник глави обладміністрації Головко. Подивився як фахівець».
Тепер можна припустити, що питання будівництва музейного комплексу з боку облдержадміністрації курируватиме Анатолій Головко, який із грудня 2003 року працював радником із зовнішньоекономічних зв’язків «Групи «Енергетичний стандарт», близької до Костянтина Григоришина. Хотілося б помилятися, але складається враження, що «Запоріжсталь» просто не хочуть підпустити до фінансування об’єкта. Ставки досить високі: за музейний комплекс, який має собою символізувати зародження української демократії, можна отримати особливу вдячність глави держави. Так чи інакше, останнє слово за Президентом. 4 червня на острові Хортиця він повинен буде прийняти або відкинути проект музейного комплексу. До речі, теоретично Віктор Ющенко справді може залишитися незадоволеним будівництвом і самим планом. Точно так само, як кілька тижнів тому незадоволеною залишилася міністр культури Оксана Білозір, назвавши загальний стан справ на острові Хортиця «руїною».