Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Нове життя стародавніх замків

Акцію «Пам’ятати, відродити, зберегти» третій рік поспіль проводять на Тернопільщині
28 липня, 2009 - 00:00
ВИШНЕВЕЦЬКИЙ ПАЛАЦ — АРХІТЕКТУРНА ПАМ’ЯТКА XVIII ст. / ФОТО З АРХІВУ

— У минулому році на хуторі Козаччина та в селі Залісці Шумського району ми впорядковували могили воїнів ОУН—УПА. Саме там відбувся перший бій між гітлерівцями й УПА на Тернопільщині. У попередній рік працювали в Бережанському районі в селі Лісники на цвинтарі Січових стрільців. Ми хочемо впорядкувати ті замки й архітектурно-історичні споруди, які є в селах, у містечках, до яких, як кажуть, ще не дійшли руки. Хоча цього року ми взяли ті об’єкти, на які держава звертає більше уваги, — розказав директор Тернопільського обласного Молодіжного центру праці, голова Тернопільського обласного осередку Всеукраїнської молодіжної організації «Молода Просвіта» Святослав Абрам’юк.

Нині акція стартувала в старовинному містечку Вишнівець Збаразького району, де народився легендарний засновник Запорізької Січі Байда. Там волонтери впорядковують територію Вишнівецького палацу та Козацький цвинтар XVI століття. Нагадаємо, Вишнівецький палац — архітектурна пам’ятка XVIII ст. — це колишня резиденція останніх представників князівського роду Вишневецьких — Михайла-Сервація, а після його смерті 1744 р. — князів Мнішеків. Знаходиться палац на місці оборонного замку XIV століття, який перебудував і укріпив у 1640 році Ярема Вишневецький. Відомий французький письменник Оноре де Бальзак, який побував у Вишнівці в 1848 р., назвав палац і прилеглий до нього парк «малим Версалем».

Потім шлях волонтерів проляже до замків у Бережанах, Теребовлі, Золотому Потоці Бучацького району. Нині до тернополян приєдналися й молоді просвітяни з Києва й Кіровограда. Крім того, що вони допомагають упорядковувати визначні об’єкти, молоді люди вивчають історію краю. По закінченню роботи проект буде представлений у Криму на Всеукраїнському фестивалі «Ми працею славимо тебе, Україно».

Лариса ОСАДЧУК, Тернопіль
Газета: 
Рубрика: