Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Нові діють по-старому

Про перші тенденції передвиборчої кампанії на Херсонщині
1 жовтня, 2014 - 11:21

В останні дні вересня стали відомі усі кандидати і політичні партії, які позмагаються на позачергових виборах до Верховної Ради. Втім, основні учасники перегонів давно активно працюють в округах. На Херсонщині найактивніше кампанію ведуть такі політсили, як «Блок Петра Порошенка», «Народний Фронт», «Батьківщина», менш помітні «Свобода», «Сильна Україна» та інші. Є кілька цікавих кандидатів на мажоритарних округах, які йдуть самовисуванцями. І хоча основний етап перегонів ще попереду, на старті кампанії досвідчені спостерігачі вже роблять перші висновки. Першими враженнями і прогнозами поділилися експерти ХОО КВУ та «ОПОРИ».

За словами голови ХОО КВУ Дементія Бєлого, на цих виборах Херсонщина ризикує отримати дуже слабке представництво у парламенті, адже в умовно прохідних частинах списків найпотужніших партій всього троє представників з області. Та й то, пройти вони можуть лише при найкращому розкладі. «Шанси стати народними депутатами є у Катерини Самойлик від КПУ (№3 у списку), Алли Радіонової від «Громадянської позиції» (№24) та Олени Урсуленко від «Блоку Петра Порошенка» (№ 114). Урсуленко може потрапити в  парламент після формування уряду. Насправді це вкрай мало, — вважає експерт. — Мусимо констатувати, що Херсонщина перебуває на периферії політичної уваги. У нас слабке парламентське лобі, тому роками не вирішують хронічні проблеми регіону. Щодо самої кампанії, то сказати, що вона чесна — не можна. Багато хто з місцевих кандидатів і громадських активістів пройшли Майдан, але більшість із них діють старими методами. Свою кампанію вони почали ще до реєстрації, а це абсолютно не дозволяє проконтролювати прозорість фінансування. Це — елемент політичної корупції, яка призвела до страшних наслідків в Україні. Крім того, у кількох округах ми вже виявили використання адмінресурсу. Влада ще не створила вертикаль, не монополізувала управління на місцях, але пробує це робити. Так, на кількох заходах був помічений голова ОДА Андрій Путілов і Сергій Хлань (кандидат у нардепи від президентської партії. — Авт.). Те саме стосується створення позитивного образу кандидата Юрія Одарченка на публічних зустрічах з херсонським міським головою Володимиром Миколаєнком. Ми закликаємо представників влади дистанціюватися від виборів. Також у всіх округах ми фіксуємо непрямий підкуп виборців. Заможні кандидати трактують це як благодійну допомогу, однак розгорнули її чомусь лише перед виборами. Помітні спалахи і чорного піару. Та разом з тим уже на цьому етапі порушень значно менше, ніж під час кампанії 2012 року».

На думку координатора довготермінового спостереження громадської мережі «ОПОРА» в Херсоні Максима Єлігулашвілі, як показали перші тижні кампанії, громадяни стали активнішими учасниками передвиборчого процесу, натомість політики методи боротьби не переглянули. «Вже можна говорити про те, що підхід до виборів, за великим рахунком, не змінився. Кандидати вважають, що лавочки або перекопане поле, яке вони назвали парком, вплине на прихильність виборців. Модною є воєнна риторика, піар на блокпостах, батальйонах тощо. На Херсонщині ця тема загострюється прикордонним розташуванням регіону, — зазначає Максим Єлігулашвілі. — Водночас варто відзначити й активність самих людей. Громадяни стають більш ініціативними. Наприклад, два тижні тому активісти з Нової Каховки через Facebook організували зустріч потенційних кандидатів. Принесли колонки, мікрофон, запросили людей і влаштували невеликі дебати. Тобто люди хотіли побачити, хто є хто. Так само спостерігаємо радикалізацію суспільства щодо деяких політиків. Це протести під час відкриття фонтану Володимиром Сальдо і під час приїзду в Херсон Сергія Тігіпка. Громадяни намагаються «включатися» і просувати вимогу люстрації, як вміють. Інколи — на межі закону».

Іван АНТИПЕНКО, «День», Херсон
Газета: 
Рубрика: