Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Нові небезпеки життя на «смітнику»

29 жовтня, 2009 - 00:00

ЗМІ облетіла тривожна інформація — на Тернопільщині від грипу гинуть люди. За збігом обставин (чи випадково?) саме тут напередодні тривала кількамісячна епопея з вивозом сміття з обласного центру. І це, здавалось би, нагальне побутове, і в прямому сенсі життєво важливе питання не могла вирішити, зокрема, і скандально обрана Тернопільська обласна рада, що прорвалася до своїх депутатських місць з боєм, порушеннями і маніпуляціями, сколихнувши всю країну. Сьогодні ж тернопільці шоковані дивним вірусом, який «косить» людей, а пояснити, що ж насправді відбувається, їм ніхто не може.

Як уже повідомляв «День», у вівторок на прес-конференції начальника головного управління охоро-ни здоров’я облдержадміністрації Богдана Ониськіва було оприлюднено дані про те, що на Тернопільщині померли люди від вірусів ГРВІ і грипу. Уже ввечері того ж дня обласні епідеміологи поінформували: «Cтаном на 16-ту годину 27 жовтня 2009 року в області не підтверджено лабораторно летальних випадків від грипу та гострих респіраторних вірусних інфекцій». Учора, 28 жовтня за наказом міністра охорони здоров’я України Василя Князевича на Тернопільщину прибула комісія, до складу якої увійшли науковці Науково-дослідного інституту епідеміології та інфекційних хвороб ім. Л.В. Громашевського Академії медичних наук України, фахівці Міністерства охорони здоров’я України. Столичні медики вивчатимуть ситуацію і з’ясовуватимуть причини, що призвели до підвищення захворюваності на грип та ГРВІ в області, а також допомагатимуть розробляти заходи з профілактики інфекційних захворювань. По перших результатах досліджень давав вчора прес-конференцію Василь Князевич. «Попередній діагноз — вірусна пневмонія. Експрес-діагностика на захворювання каліфорнійським грипом А/H1N1 не підтверджується», — сказав міністр. За його словами, на сьогодні діагноз «вірусна пневмонія» встановлено попередньо у 95-ти осіб, з них 25 хворих підпадають під важкий перебіг захворювання, тобто перебувають на керованому диханні і стан їхній важкий.

Пізніше населення «заспокоював» перший заступник міністра охорони здоров’я Василь Лазоришинець. За його словами, передає УНІАН, 20 осіб, які померли в жовтні цього року в західних областях України, найімовірніше, мали діагноз пневмонія. За його даними, за період з 13 жовтня у Тернополі 95 осіб було госпіталізовано, з них 25 у важкому стані (7 дітей і 18 дорослих), померли 10 осіб. Крім того, у Львові за період із 1 жовтня на стаціонарному лікуванні знаходилось 6 осіб, 4 померли. В Івано-Франківську з 13 жовтня 6 осіб померли, госпіталізовано 25 осіб, з них 7 у важкому стані. Виникає питання, чому про небезпечний вірус, який почав розповсюджуватись ще на початку жовтня, громадськість дізналась тільки зараз? Головний державний санітарний лікар України Олександр Біловол підкреслив, що всім госпіталізованим були проведені тести на наявність вірусу A/H1N1, які дали негативний результат. (Цікаво, чи легше від цього факту хворим?) Разом із тим, у МОЗ наголосили, що остаточні результати досліджень, які встановлять точну причину смерті цих людей, будуть отримані за два-три дні.

Для закупівлі необхідних діагностичних препаратів та налагодження своєчасної і ефективної діагностики грипу та ГРВІ Тернопільська міська рада і Тернопільська облдержадміністрація виділили наразі 150 тисяч гривень.

Разом з тим Тернополем починають ширитися чутки про кількість померлих, паніка перекидається і на сусідню Івано-Франківську область. Люди не вірять чиновникам, які вже самі загубилися в своїх заявах і, схоже, неспроможні дати зрозуміле пояснення ситуації. Не вірять і палким політичним промовам та обіцянкам. Як не вірять бутафорним ток-шоу, набридливій рекламі. Люди втомилися від життя на нескінченному «смітнику» — побутовому, інформаційному, політтехнологічному, від якого вже не тільки сморід, а й реальна загроза.

КОМЕНТАР

Роман ЛЯЩИНСЬКИЙ, дільничний лікар поліклінічного відділення Тернопільської лікарні швидкої допомоги:

— Щодня до мене на прийом звертається багато людей з підозрою на грип, ГРВІ, ГРЗ. Наприклад, учора, 28 жовтня, — 20 пацієнтів. Проте, як кажуть у санепідемстанції, вірус не підтверджують в лабораторних умовах, тому не було команди ставити діагноз «грип». На моїй дільниці екстремальних випадків не було. В основному пацієнтам призначаю звичайні противірусні препарати, раджу не виходити на вулицю і таке інше. Так, як звичайно. Якщо є ускладнення, призначаю антибіотики. А ускладнення є. Але конкретно визначити збудника можна в лабораторії стаціонару. Наприклад, у третій Тернопільській міській лікарні висівають зараз пневмокок. Тобто ускладненням є пневмонія. У мене на дільниці такого не було, щоб пацієнтів з цього приводу направляли в стаціонар, бо і не усі хочуть лягати в лікарню. Щодо паніки, то її як такої немає, лише розмови.

Ольга РЕШЕТИЛОВА, «День», Лариса ОСАДЧУК, Тернопіль
Газета: 
Рубрика: