Днями минуло півроку з дня трагедії 11 вересня. Світ уповні ще не оговтався від цієї страшної дати та й навряд чи коли повернеться до того стану відносної рівноваги, що передував чорній межі 11.IX.2001. Справа тут навіть не у активних бойових діях та ще масштабніших планах світового співтовариства по винищенню терористичних угруповань — змінилися серця американців, змінилися настрої усіх цивілізованих людей, мова дипломатів перемежовується з мовою гармат. Тепер, коли болючі емоції разом iз прямими ефірами CNN залишилися позаду, настав час аналізу і пам’яті. Пам’яті по невинним жертвам, безглуздості сліпого фанатизму і, хоч як це жахливо звучить, несподіваного безсилля цивілізації перед «форс-мажорними» вивихами хворого розуму. Саме так розцінили акт зруйнування Всесвітнього Торгівельного Центру у Нью-Йорку та пошкодження будівлі військового відомства Пентагона (Вашингтон, округ Колумбія) багато американських газет. Зокрема, передовиця The Boston Globe, що була присвячена цьому дню, вийшла під заголовком «Новий день ганьби».
Перші шпальти цієї та багатьох інших газет можна побачити на щойно відкритій виставці «Заголовки історії: 11 вересня 2001 року. Картина, побачена цілим світом» у Національній бібліотеці ім. В. І. Вернадського. Експозиція була вибрана з-поміж 200 американських та зарубіжних газет. Очима журналістів вони зафіксували наймасштабніший терористичний акт в історії — «жахливі картини, що обпалили колективну пам’ять людства». Це була перша реакція на шокуючі події, подекуди не зовсім точна щодо цифр та фактів, але вона відображала весь відчай та біль Америки. Це були новини. Макс Франкель, колишній виконавчий редактор газети New York Times, у вступі до книги «11 вересня 2001 року» пише: «Новини — це трансформація фактів у оповідання, завдяки чому їх можна зрозуміти й запам’ятати і внаслідок чого вони стають інформативними й повчальними, навіть якщо самі по собі вражають чи жахають». На виставці, окрім згаданих, представлено шпальти The Washington Post, Concord Monitor, Herald-Journal («Америка змінилася назавжди»), Detroit Free Press («Найчорніший день Америки»), британська The Deily Telegraph («Війна з Америкою»), болгарська Стандарт news («Америка плаче»), французька Le Monde, німецька Suddeutsche Zeitung, ізраїльська Maariv, італійські, китайські, японські, пакистанські газети... Один зал зібрав безліч дзеркал з усього світу, що під різним кутом, але правдиво дивилися на цю трагедію. Виставку створено Ньюзеумом (Арлінгтон, штат Вірджинія), що фінансується Форумом Свободи (Freedom Forum) та Офісом Міжнародних інформаційних програм Державного департаменту США.
Відкрив виставку посол США в Україні пан Карлос Паскуаль (на фото) . Він, зокрема, зазначив: «Ми знаємо, що 11 вересня назавжди закарбується в історії — це день, про який ми пам’ятатимемо. Найголовніша причина, чому ця дата така важлива, навіть не ті заголовки, які ми бачимо на плакатах, а та фраза, яка закарбувалася в наших серцях, коли ми почули про цю трагедію. Це не була військова дія проти людей, які професійно воювали, це був акт тероризму проти звичайних пересічних громадян — від дворічної дівчинки до 82- річної жінки. Ці люди належали до різних релігій: християни, індуїсти, іудеї, мусульмани… Біда не розбирала. Я хотів би подякувати українським друзям і колегам за ту підтримку, яку ми відчуваємо в Україні. Ці терористичні акти були здійснені людьми, які втратили свою людяність — ми не могли контролювати це, але те, що ми робитимемо в майбутньому, в межах нашого контролю. Буде тривати міжнародна дискусія з приводу того, яким чином боротися з тероризмом, які структури та установи треба задіювати чи створювати для того, щоб ефективно виконувати поставлене завдання. Дивлячись на ці репродукції, я прошу про одне — пам’ятати, що те, що ми намагаємося робити разом, це для спільного добра, для добра усього світу, і я закликаю вас надавати цьому вашу підтримку».
За даними, що прозвучали на відкритті «Заголовків історії...», число жертв становило 3170, в тому числі в Нью-Йорку 2937. Постраждали люди близько 80-ти національностей, у тому числі два наших співвітчизники. Слід зазначити, що щорічно у світі відбувається понад 800 терактів.