Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Новий погляд на стару інтеграцію

10 листопада, 2005 - 00:00
ДИРЕКТОР ІНСТИТУТУ СВІТОВОЇ ЕКОНОМІКИ ТА МІЖНАРОДНИХ ВІДНОСИН ЮРІЙ ПАХОМОВ (КРАЙНІЙ ПРАВОРУЧ) ЗАКЛИКАВ ВИВЧИТИ ВСІ ПЛЮСИ Й МІНУСИ ЄВРОІНТЕГРАЦІЇ, АБИ НЕ ПЛЕКАТИ ЗАЙВИХ ІЛЮЗІЙ / «СТАВШИ ЧЛЕНОМ РАДИ ЄВРОПИ, УКРАЇНА УВІЙШЛА ДО СІМ’Ї ЄВРОПЕЙСЬКИХ ДЕРЖАВ», — НАГОЛОСИВ УЧОРА ЄВГЕН МАРЧУК. У 1995 РОЦІ ВІН У СТАТУСІ ПРЕМ’ЄР-МІНІСТРА ПІДПИСАВ ДОКУМЕНТИ ПРО ПРИЄДНАННЯ КРАЇНИ ДО АВТОРИТЕТНОЇ ОРГАНІЗАЦІЇ

В Україні завжди з особливою пошаною ставилися до європейської інтеграції. Причому остання завжди сприймалася і сприймається як набір кроків із приєднання до Європейського Союзу (політично-економічне об’єднання із 25 розвинутих держав континенту). При цьому багато хто забуває про наше вже реальне членство у Раді Європи (ця організація, ставлячи за основний принцип своєї діяльності верховенство права, охоплює 46 держав). Учора наша країна якраз святкувала десятиріччя відтоді, як її прапор уперше замайорів у Страсбурзі. Чи, правильніше сказати, мала би сказати, позаяк про жодні заходи на державному рівні вчора не було чути. Якби не власні ініціативи неурядових організацій, то про цей день, напевно, мало б хто і згадав.

Про здобутки, втрати і перспективи України в Раді Європи саме вчора йшлося на круглому столі, організованому Інститутом проблем безпеки і Бюро інформації Ради Європи. Серед його учасників — заступник секретаря РНБОУ Сергій Пирожков, академік Юрій Пахомов, відомі дипломати Костянтин Грищенко і Олександр Чалий, незмінні члени української делегації в Парламентській Асамблеї Ради Європи Борис Олійник і Анатолій Раханський... Тон поважному зібранню задав колишній прем’єр-міністр держави Євген Марчук, який 9 листопада 1995 року у статусі глави уряду був уповноважений підписати документи про вступ до найавторитетнішої організації у сфері захисту прав людини. Особливу увагу він звернув на те, що Україна досі перебуває під моніторингом страсбурзьких спостерігачів, позаяк не виконала частину своїх зобов’язань. Євген Марчук нагадав, що нова влада приділяє чималу увагу Раді Європи: приміром, Віктор Ющенко прибув до Страсбурга на третій день після інавгурації. Однак Україна досі, попри висловлені очікування, перебуває під процедурою моніторингу, «установивши своєрідний рекорд» — до України його застосовують десять, замість звичайних трьох років. Екс-прем’єр наголосив на важливості продовження спостереження за українськими процесами щонайменше до парламентських виборів наступного року. «Це, звичайно, неприємна процедура. Але варто визнати, що моніторинговий процес все-таки дисциплінував Україну, інколи підштовхував попередню владу. Тепер, схоже, треба підштовхувати і нову владу», — сказав Євген Кирилович. «Видно по всьому — він потрібен. Особливо до завершення парламентських виборів», — підкреслив він.

Новий погляд на стару тему євроінтеграції висловив колишній заступник міністра закордонних справ України Олександр Чалий. Відомий євроінтегратор вважає, що Україна цілком могла б обійтися без вступу до омріяного Євросоюзу, маючи членський статус в Раді Європи. «Членство України в Раді Європи є найоптимальнішим, самодостатнім в плані реалізації євроінтеграції, бо воно дозволяє ідентифікувати себе як частину Європи без вступу до ЄС. Дозволяє видавити відчуття меншовартості», — заявив пан Чалий. Інші не менш цікаві подробиці вчорашнього круглого столу читайте в завтрашньому номері.

Сергій СОЛОДКИЙ, фото Бориса КОРПУСЕНКА, «День»
Газета: 
Рубрика: