Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Новий старт Великого шовкового шляху

1 жовтня, 2003 - 00:00

Великий шовковий шлях — це найвідоміший торговельний маршрут старожитності, що виникнув у перші сторіччя нашої ери, про який згадується в усіх підручниках історії. Ним товари з Китаю потрапляли до Східної та Західної Європи, Близького Сходу, Північної Африки. Судак, перші відомості про який належать до 212 року, в період розквіту Великого шовкового шляху був його західною столицею. Тут закінчувалася караванна стежка з Китаю та Індії й починався морський шлях до Західної Європи. Внаслідок воєн і усобиць руйнувалися міста й країни, виникали нові держави, але Великий шовковий шлях незмінно відроджувався. Прагнення до спілкування, розумної вигоди, до зростання добробуту завжди брало гору над усіма протистояннями — і релігійними, і воєнними, і політичними. Через 18 сторіч, на крутому зламі історії, коли знову гостро стоїть питання пошуку шляхів виходу з безлічі великих і дрібних конфліктів і отримання нових форм співпраці народів і культур, виникла нова хвиля відродження Великого шовкового шляху — унікального досвіду старовини зі створення «міждержавної» інфраструктури. Невипадково в багатьох країнах, якими колись проходили каравани Великого шовкового шляху (Китай, Монголія, держави Середньої Азії) з’являються засновані на старій традиції торговельні будинки, виникають транспортні зв’язки й нові міжнародні туристичні маршрути.

Не залишився обіч від цього й Крим. Ініціативи кримчан знайшли підтримку й розуміння та стали органічною частиною міжнародного проекту ЮНЕСКО «Всеосяжне дослідження Шовкового шляху — шляху діалогу». У червні цього року з ініціативи голови Верховної Ради АРК Бориса Дейча президія Верховної Ради Криму намітила нову програму з відродження Великого шовкового шляху.

Як повідомили «День» у прес- центрі Верховної Ради АРК, першим пунктом нової програми стане міжнародний ярмарок-фестиваль, який пройде в Судаці з 16 до 18 жовтня. У ході ярмарку-фестивалю на міжнародному форумі регіонів і країн Великого шовкового шляху обговорюватимуться питання створення міжнародного муніципального клубу та інвестиційного фонду «Великий шовковий шлях», розробки й організації міжнародної торговельної марки та мережі торговельних будинків «Великий шовковий шлях», проведення нових туристичних маршрутів.

Головне завдання міжнародного муніципального клубу — формування дружніх взаємозв’язків і зміцнення ділової співпраці між містами Сходу й Заходу. Мережа торговельних будинків «Великий шовковий шлях» буде покликана не лише розширити простір міжнародних економічних відносин між країнами, але й стимулювати розвиток міжнародного бізнесу і вихід його на новий рівень взаємовигідних стосунків.

У всьому світі сьогодні особливий інтерес викликає «зелений туризм», який завойовує все більшу популярність нарівні з духовним і конгрес-туризмом. І Крим, із його унікальною історією та культурою, повинен і може посісти своє місце в сучасному туристичному русі. Саме на це розраховують кримські туристичні організації, адже в рамках ярмарку буде проведено й туристичну виставку. Завданням спортивної секції під час форуму буде обговорення проблем організації нових спортивних змагань за формулою «Схід—Захід».

Микита КАСЬЯНЕНКО, Сімферополь
Газета: 
Рубрика: