Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Обіцяного чекають... Три роки?

21 серпня, 1997 - 00:00

Заява Президента України Леоніда Кучми про те, що говорити про зміну виборчої системи вже "немає часу" (15 серпня) викликало зрозумілу занепокоєність у партійних колах.

Наша політична практика свідчить, що думка Президента, особливо висловлена публічно, часто стає керівництвом для дії, зокрема й для великої групи депутатів ВР. Від їхнього голосування залежатиме доля нового закону про вибори, для розгляду якого збереться пленарне засідання 28 серпня. У цьому зв'язку голова парламенту Олександр Мороз заявив, що "наполягатиме" на ухваленні закону про вибори на основі змішаної виборчої системи, позаяк "ситуація в Україні вимагає політичної структуризації суспільства".

Зрозумілою є тривога лідерів маленьких українських партій - для них вибори за пропорційною або, в усякому разі, змішаною системою - останній шанс потрапити в парламент чи збільшити там своє представництво. Окремо відзначимо реакцію керівника НРУ В'ячеслава Чорновіла, обуреного позицією Президента. Обурення це тим паче природне, що, як В'ячеслав Максимович колись стверджував з парламентської трибуни, президентські структури обіцяли підтримати новий закон про вибори після ухвалення бюджету-97.

Кореспонденти "Дня" звернулися до лідерів ряду партій з проханням поділитися своєю думкою з приводу прийняття нового закону про вибори:

Лідер Народного Руху України В'ячеслав ЧОРНОВІЛ:

- Президент чекав моменту, коли можна буде сказати, що він - за змішану систему, але вже пізно ухвалювати новий виборчий закон. Аж ніяк не пізно! Ще є час ухвалити закон, і щоб він діяв. До середини вересня можна було б це зробити. Можна дещо скоротити виборчий процес.

Голова політради Партії зелених Сергій КУРИКІН:

- Новий закон, який передбачає вибори на пропорційній чи хоча б змішаній основі, відповідав би інтересам величезної більшості громадян України. Адже він сприяв би приходу в законодавчу владу структурованих політичних сил, відповідальних перед народом - тобто партій.

"Переважна меншість" громадян, яка реально керує сьогодні країною, належить до впливових фінансових і промислових угруповань. Формально вони не структуровані. Новий закон про вибори, який зробив би ухвалення парламентських рішень на базі дискусії партійних фракції "прозорим", шкодить інтересам саме цих "безпартійних". У цьому, на нашу думку, причина торпедування проекту закону.

Лідер Національно-консервативної партії Олег СОСКІН:

- Новий закон про вибори покликаний знищити політичний спадок радянської імперії. Тепер, коли починає утверджуватися приватна власність, виникло протистояння між архаїчною виборчою системою та сьогоднішніми потребами громадян, котрі хотіли б реалізувати свої прагнення й у політичному житті. Однак нині фактично зберігається стара радянська виборча система, яка виявилася вельми зручною для нових кланів, нової олігархії.

Найприйнятнішим для України був би закон, що базується на змішаній системі. Також необхідно зробити кроки, які зробили б виборчу систему "прозорою".

Валерій ЗАЙЦЕВ, "День"
Газета: 
Рубрика: